Rozliczenie podatku za 2013 rok – część 1

Informacja prasowa
Bądź świadomym podatnikiem, skorzystaj z przysługujących Ci ulg i odliczeń, by za 2013 rok zapłacić jak najmniejszy podatek ! – część 1

Rozliczenie podatku za 2013 rok – część 1

Już niedługo, jak co roku, będziesz musiał wypełnić zeznanie roczne za rok 2013. Jeżeli znowu przyjdzie Ci zapłacić podatek, sprawdź, czy możesz tego uniknąć lub przynajmniej zmniej-szyć jego wysokość. A może w tym roku dostaniesz zwrot nadpłaconego podatku. Warto przyj-rzeć się obowiązującym na bieżący rok odliczeniom, by wiedzieć, jakie dokumenty należy zebrać, by uprawniały nas do skorzystania z ulgi i w jakiej wysokości Twoje wydatki podlegają odlicze-niom. Wiedz bowiem, że niektóre ulgi będą możliwe do odliczenia w tym roku podatkowym po raz ostatni, inne natomiast znacznie się zmieniły w stosunku do roku poprzedniego. Jeśli więc korzystasz z internetu, wychowujesz dzieci, bądź jesteś osobą niepełnosprawną, czy też takową się opiekujesz, przeczytaj ten artykuł, pomoże on odpowiedzieć Ci na pytanie, czy dana ulga jest dla Ciebie odpowiednia.

Prześledźmy po kolei najbardziej popularne ulgi i uprawnienia, by mieć wpływ na wielkość podatku. Na wstępie parę zdawało by się oczywistych informacji.

Z małżonkiem, z dzieckiem
Czy wiesz, że możesz rozliczyć się z małżonkiem? Jeżeli pozostajesz przez cały rok w związku małżeńskim i masz nieograniczoną ustawową wspólnotę małżeńską, nie korzystasz z opodatkowania liniowego, ryczałtu (oprócz najmu prywatnego), karty podatkowej, podatku tona-żowego, masz do tego prawo. Wystarczy złożyć oświadczenie o wspólnym rozliczeniu w formie pisemnej. Można to uczynić bezpośrednio na deklaracji PIT, zaznaczając odpowiednie pole dekla-racji i podpisując ją. Pamiętaj tę decyzję możesz podjąć maksymalnie do 30 kwietnia 2013r. Póź-niejsze złożenie zaznania lub korekta złożona po ustawowym terminie, pozbawi Cię prawa do łącznego rozliczenia. Takie wspólne opodatkowanie będzie korzystne zwłaszcza, gdy jeden z mał-żonków zarabia mniej niż 85 528 zł a drugi – nie zarabia w ogóle lub zarabia mniej niż 3091 zł. Wiedz też, że możesz rozliczyć się także ze zmarłym małżonkiem, jeżeli zmarł on w trakcie roku podatkowego lub po upływie roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania podatkowego.

Jeżeli natomiast jesteś osobą samotnie wychowującą dziecko małoletnie lub uczące się w szkołach do ukończenia 25 roku życia, chociażby przez miesiąc, możesz złożyć deklarację w taki sposób, jakby wychowywane dziecko było drugim zarobkującym członkiem rodziny. Dziecko może, ale nie musi uzyskiwać żadnych przychodów, wówczas będzie możliwe skorzystanie z niż-szej stawki podatku do tej, którą musiałbyś zastosować, rozliczając się samemu. Pamiętaj, że ten sposób rozliczenia nie wyklucza ulgi prorodzinnej, jeżeli oczywiście będziesz miał do niej prawo, ale o tym w dalszej części artykułu.

Koszty uzyskania przychodu
Przychód z tytułu umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych osiągnięty w danym okresie może zostać obniżony o koszty uzyskania przychodów. W zależności od umowy rożne są jego wysokości. I tak koszty umów zlecenia, czy o dzieło są wyrażone procentowo mogą być w wyso-kości 20 lub 50%, a umów o pracę – kwotowo. I tak: pracownik pracujący w miejscu zamieszkania rozliczy 111,25 zł kosztów miesięcznie i nie więcej niż 1335 zł rocznie z jednej umowy. Pracujący w wielu zakładach może skorzystać z kosztów w wysokości 2002,05 zł. U pracownika do-jeżdżającego do pracy z innej miejscowości, wartość kosztów zależy od tego, czy otrzymuje on dodatek za rozłąkę czy też nie. W drugim przypadku ryczałtowe koszty wzrastają do 139,06 zł miesięcznie i nie więcej niż 1668,72 zł rocznie a z wielu umów 2502,56 zł. Jeżeli nie złożyłeś pracodawcy oświadczenia o miejscu zamieszkania lub w trakcie trwania stosunku pracy – o zmia-nie tego miejsca, nie przekreśla możliwości zmniejszenia dochodu, można bowiem w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać koszty w wartości prawidłowej.

Zmianie uległy też zasady rozliczania 50% kosztów przez autorów. Ich wysokość jest ograniczona do limitu 42 764 zł. Nadwyżka ponad limit nie może zostać rozliczona żadnymi innymi kosztami, nawet 20 procentowymi.
W każdym z wypadków podatnik może udowodnić, że faktycznie koszty są wyższe, można bo-wiem uwzględnić udokumentowane wydatki na dojazd do zakładu pracy środkami komunikacji autobusowej, kolejowej, promowej lub miejskiej, na które posiadają dowód w postaci imiennych biletów okresowych.

Pamiętaj o odliczeniu składek społecznych i zdrowotnych
Składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe podlegają odli-czeniu od dochodu. Zostały one wpisane w PIT 11 przez Twojego pracodawcę, gdyż przekazywał je on za Ciebie do ZUS lub gdy prowadziłeś działalność gospodarczą sam co miesiąc je opłacałeś za siebie lub osobę współpracującą.
Inaczej rozliczysz składki na ubezpieczenie zdrowotne, bo odejmiesz je od wyliczonego podatku. Pamiętaj jednak, że pomimo tego, iż do ZUS opłacałeś składkę w wysokości 9% pod-stawy, to możesz odliczyć tylko 7,75% tej podstawy.

A co ze stratą z lat poprzednich?
Jeżeli koszty uzyskania przychodu przekroczyły w danym roku sumę przychodów, to oznacza, że wystąpiła strata. Możesz rozliczyć ją w ramach danego źródła za określony rok. W każdym z kolejnych pięciu lat podatnik może rozliczyć wyłącznie do 50% wykazanej wcześniej straty.

Żeby dowiedzieć się jeszcze więcej, przeczytaj kolejne części artykułu dostępne na naszym serwisie.

**

Rozliczenie podatku za 2013 rok – część 2

Rozliczenie podatku za 2013 rok – część 3

**

Problemy kadrowe gastronomii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie