Rozliczenie podatku za 2013 rok – część 3

Informacja prasowa
Bądź świadomym podatnikiem, skorzystaj z przysługujących Ci ulg i odliczeń, by za 2013 rok zapłacić jak najmniejszy podatek ! – część 3

Rozliczenie podatku za 2013 rok – część 3

Przejdźmy teraz do przedstawienia bardziej korzystnych dla podatnika odliczeń od podatku. Wśród tych ulg najbardziej popularna to oczywiście:

Ulga z tytułu wychowywania dzieci
Prawo do ulgi przysługuje podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych, który uzyskuje dochody opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (stosujący podatek linowy, ryczałt ewidencjonowany nie skorzystają z tego uprawnienia).

Jako sumę dochodów, uprawniających do skorzystania z powyższej ulgi uważa się dochody uzyskane łącznie w danym roku podatkowym, czyli zarówno rozliczanych według skali podatkowej (podatek 18 i 32%, czyli wszystkie podstawowe tytuły zarobkowania), podatek liniowy 19%, czyli wykazywanych standardowo na PIT-36L (mimo, że podatnik od dochodów opodatkowanych w ten sposób nie odliczy ulgi, to dochody tego rodzaju do limitu musi doliczyć), jak i dochody ze zbycia akcji, udziałów w spółkach i pochodnych papierów wartościowych oraz praw z nich wynikających (czyli wykazywanych na PIT-38). Od tej sumy należy odjąć zapłacone w roku podatkowym składki społeczne ZUS. Jeżeli wynik będzie wyższy od kwoty 56 000 zł dla singli, rozwodników, wdowców oraz pozostających w związku małżeńskim przez część roku oraz 112 000 zł dla małżonków przez cały rok i wychowywane będzie tylko jedno dziecko, wówczas odliczenie nie będzie przysługiwać.

Za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik w stosunku do małoletniego dziecka sprawuje opiekę wychowawczą, przysługuje mu do odliczenia:
- 92,67 zł na pierwsze i drugie dziecko (za cały rok 1 112,04 zł na dziecko),
- 139,01 zł na trzecie dziecko (za cały rok 1 668,12 zł),
- 185,34 zł na czwarte i każde kolejne dziecko (za cały rok 2 224,08 zł).

Kwota ulgi przysługuje miesięcznie co znaczy, że w przypadku osiągnięcia w trakcie roku przez któreś z dzieci pełnoletniości lub dla uczących się wieku 25 lat, za dalszą część roku przysługiwać będzie kwota w niższej wysokości, adekwatna do ilości miesięcy. Analogicznie sytuacja wygląda, gdy narodziny dziecka nastąpiły w trakcie roku.

Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej możesz być zobowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności: odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą, czy też zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Ulga, o której mowa w art. 27g ustawy (ulga abolicyjna)
Gdy w roku 2013 pracowałeś za granicą, ale nie w krajach uznanych za raje podatkowe i nie mogłeś skorzystać ze zwolnienia z podatku w Polsce na zasadzie zwolnienia z progresją, masz prawo do odliczenia podatku zapłaconego w Polsce, do którego wcześniej zastosowałeś zasadę proporcjonalnego odliczenia. Sprowadza się ona do wyliczenia różnicy pomiędzy tymi dwoma metodami i ona właśnie stanowić może przedmiotową ulga.

Istnieją również takie ulgi, które tak naprawdę funkcjonują nadal tylko na zasadach praw nabytych:
Ulga za wyszkolenie uczniów lub z tytułu zatrudnienia pracowników w celu przygotowania
zawodowego, przyznana na podstawie decyzji urzędu skarbowego

Z ulgi uczniowskiej mogą korzystać podatnicy, którym ulga ta została przyznana na podstawie decyzji wydanej przez organ podatkowy. Odliczeniu z tego tytułu podlegają kwoty ulg przyznanych przed dniem 1 stycznia 2006 r., które nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające 2006 r., jak również kwoty ulg przyznanych na podstawie ww. przepisów po dniu 1 stycznia 2006 r.

Do skorzystania z ulgi konieczne jest złożenie: w przypadku umowy o pracę celem nauki zawodu - wniosku do Urzędu Skarbowego przedsiębiorcy - w terminie miesiąca od daty złożenia przez pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu oraz dokument stwierdzający datę złożenia przez pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu wynikiem pozytywnym. W przypadku prowadzenia zajęć praktycznych lub praktyk zawodowych na podstawie umowy ze szkołą –wniosku do Urzędu Skarbowego przedsiębiorcy w terminie miesiąca od daty zakończenia przez ucznia odbywania u podatnika praktycznej nauki zawodu. Wniosek powinien zawierać następujące dane: datę zawarcia ze szkołą umowy o praktyczną naukę zawodu, imię i nazwisko ucznia, datę rozpoczęcia i zakończenia przez ucznia odbywania u podatnika praktycznej nauki zawodu, a w przypadku zakończenia praktyki z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy - oświadczenia stwierdzającego przyczynę krótszego okresu szkolenia.

Ulga budowlana
Jeżeli w latach poprzednich nabyłeś prawa do ulgi mieszkaniowej, czyli poniosłeś wydatki na zakup gruntu, na budowę, czy też zakup budynku mieszkalnego lub na jego remont i modernizację, a także gdy oszczędzałeś na kasę mieszkaniową, a osiągnięta wówczas kwota dochodu była zbyt niska, by odliczyć ulgę w pełnym zakresie, możesz tego odliczenia dokonać nadal. Ulga ta wykazana jest w PIT D .
Duża ulga budowlana nie pozwala na korzystanie z kolejnej ulgi ..

Ulga odsetkowej
Jeśli więc Ty lub Twój małżonek korzystałeś z odliczenia ulgi budowlanej, nie będziesz już mógł odliczać od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe. W przeciwnym razie posiadacz kredytu mieszkaniowy zaciągniętego przed 2007 r., może zawrzeć umowę o refinansowanie takiego kredytu i nadal będzie mógł rozliczyć jego odsetki. Prawo odliczenia przysługuje jednak wyłącznie do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r., zatem termin podstawowy spłaty kredytu może być wydłużany umową refinansującą, ale odsetki będą odliczane tylko do końca upływu terminu spłaty kredytu pierwotnego. Odliczenie wymaga złożenia deklaracji PIT-2k w pierwszym roku korzystania z ulgi odsetkowej oraz posiadania dokumentu potwierdzającego wysokość i termin zapłaty odsetek wystawionego przez podmiot udzielający kredytu (pożyczki) – za każdy rok korzystania z odliczenia.

Składka na ubezpieczenia społeczne płacone przez osobę prowadzącą gospodarstwo domowe z tytułu zawarcia umowy aktywizacyjnej z osobą bezrobotną
Właściwie to odliczenie już nie istnieje. Jedynie na zasadzie praw nabytych podatnicy prowadzący gospodarstwo domowe i opodatkowani na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, nadal mogą korzystać z ulgi z tytułu wydatków ponoszonych do końca obowiązywania umowy aktywizacyjnej zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r. Kwota ulgi dotyczy odliczenia od podatku składek ZUS zapłaconych ze środków zatrudniającego za osobę zatrudnioną. Dokumentami niezbędnymi do odliczenia są dowody stwierdzające poniesienie wydatków np. przelew na rzecz ZUS oraz zaświadczenie o rejestracji umowy aktywizacyjnej.

Oto przegląd najważniejszych ulg, z jakich możesz skorzystać. Jeżeli boisz się, że o którejś zapomnisz, skorzystaj z programu komputerowego do sporządzania rocznego zaznania podatkowego, jakim jest PIT Format 2013. Kreator, zadając Ci wszystkie potrzebne pytania, zadba, by kwoty zostały uwzględnione we właściwych polach deklaracji i w odpowiednich wartościach. Odciąży Cię od obowiązku znajomości zasad wyliczania zobowiązania podatkowego i dobierze adekwatną do przychodu deklaracje wraz z właściwymi załącznikami. I nie zapomnij wskazać organizacji pożytku publicznego, której zostanie przekazany 1% Twojego podatku. To nic Cię nie kosztuje, a może zdziałać naprawdę wiele. Wybierz cel, na który zostanie przekazana cześć Twojego zobowiązania podatkowego. Nieważne, czy na chore dzieci, na zwierzęta, czy akcje społecznościowe, ważne że nie jesteś obojętny, bo Ty o tym decydujesz . Wiedz, że każdy grosz ma znaczenie.

**

Rozliczenie podatku za 2013 rok – część 1

Rozliczenie podatku za 2013 rok – część 2

**

Problemy kadrowe gastronomii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie