Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się 28. Wielkanocny Festiwal Beethovena w Filharmonii Narodowej

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Z dumą prezentujemy 28. edycję popularnego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbędzie się w Filharmonii Narodowej. Festiwal organizowany jest przez dyrektorkę Elżbietę Penderecką, która każdego roku zaprasza wybitnych artystów i orkiestry z Polski oraz ze świata. Przez 13 dni festiwalowych, od 17 do 29 marca, będzie można zasmakować muzyki najlepszych światowych kompozytorów w 11 koncertach symfonicznych, 2 recitalach fortepianowych i 2 koncertach kameralnych.

Idzie Festiwal

Dziedziniec Filharmonii Narodowej zapełni się echem uwertury „Poświęcenie domu” op. 124 Ludwiga van Beethovena oraz Koncertu skrzypcowego D-dur op. 61 tego samego kompozytora w dniu inauguracyjnym festiwalu. W programie znajdziemy również poemat symfoniczny „Also sprach Zarathustra” Richarda Straussa.

Kolejne odgłosy będą wydobywać się od Sinfonii Varsovii, obchodzącej w tym roku 40. rocznicę istnienia, pod batutą Jacka Kaspszyka. Jako solistka wystąpi tego wieczoru artyści znani na całym świecie m.in. skrzypaczka Arabella Steinbacher.

Filozofia i Muzyka - Spojrzenie na Festiwal

Organizatorzy tegorocznego Festiwalu Ludwiga van Beethovena powiązali cały program 13 dni festiwalowych z 300. rocznicą urodzin pochodzącego z Królewca filozofa Immanuela Kanta. Podróż muzyczna poprowadzi nas przez kompozycje takich twórców jak: Ryszard Wagner, Ryszard Strauss czy Karol Szymanowski. W koncercie Wiener Kammersymphonie usłyszymy teksty o muzyce Arthura Schopenhauera, recytowane przez Franza Tschernego, które towarzyszyć będą utworom mistrza z Bonn.

Kulminacyjny Finał Festiwalu

Koncert finałowy, który odbędzie się 29 marca w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, będzie kolejnym muzycznym wydarzeniem, gdzie wystąpi Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Program koncertu zawiera takie utwory jak Requiem Gabriela Fauré’go, Stabat Mater Francisa Poulenca i Stabat Mater Krzysztofa Pendereckiego.

Wśród wykonawców festiwalu pojawią się również wybitne polskie zespoły muzyczne, takie jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czy Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. Na festiwalu zobaczymy i usłyszymy również po raz pierwszy Orkiestrę Filharmonii Luksemburgskiej pod batutą młodej gwiazdy dyrygentury - Gustava Gimeno.

Młodzież na Scenie i Pianistyczne Odkrycia Festiwalu

Na festiwalu zadebiutuje również Młodzieżowa Orkiestra Filharmonii w Bergen pod dyrekcją maestro Lawrence’a Fostera. Jak przyznają organizatorzy, oczekiwany jest także recital jednego z największych współczesnych pianistów - Louise’a Lortie, który prezentuje cykle wariacji skomponowane przez Beethovena, Mendelssohna, Fauré’go i Thomasa Adèsa.

Podczas 28. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena muzyka spotka się z filozofią, młodzież z dojrzałością, a odkrycia z tradycją. To wyjątkowy czas, kiedy dzięki magicznym dźwiękom możemy się zatrzymać i poczuć prawdziwe piękno sztuki. Festiwal objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto