Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył Krajowy System e-Faktur. Niesie wiele korzyści dla uczciwych przedsiębiorców i skarbu państwa

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Od 1 stycznia polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z e-Faktur. Od 2023 r. będzie to obowiązek.
Od 1 stycznia polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z e-Faktur. Od 2023 r. będzie to obowiązek. Pixabay
Od 1 stycznia polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z e-Faktury, od przyszłego roku będzie to obowiązek. Polska jest czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadza to rozwiązanie. Ułatwia obrót gospodarczy, a przedsiębiorcy ją wystawiający m.in. dużo szybciej otrzymają zwrot podatku VAT.

Od 1 stycznia polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z e-Faktury, od przyszłego roku będzie to obowiązek. Polska jest czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadza to rozwiązanie. Ułatwia obrót gospodarczy, a przedsiębiorcy ją wystawiający m.in. dużo szybciej otrzymają zwrot podatku VAT.

Na razie przystąpienie do Krajowego Systemu e-Faktury jest dobrowolne dla przedsiębiorców, ale od przyszłego roku stanie się obowiązkowe.

Na czym polega nowy system?

Zmianie ulegnie m.in. proces wystawiania oraz odbierania faktur, uproszczone i ulepszone zostaną przepisy dotyczące fakturowania.

- Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z usługi przechowywania i archiwizowania faktur. Krajowy Systemu e-Faktur umożliwi skuteczniejsze przeciwdziałanie nieprawidłowościom w obszarze podatków, nie tylko w zakresie podatku VAT, podatku akcyzowego, ale również w podatkach dochodowych. W 2023 r. planowane jest wprowadzenie powszechnego fakturowania elektronicznego w Polsce

- wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

- Udostępniając przedsiębiorcom e-fakturę, dołączamy do grona europejskich liderów nowoczesnych e-usług administracji. Polska jest czwartym krajem Unii Europejskiej, który wprowadza to rozwiązanie. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 r. Portugalia. Obecny rok będzie czasem działania e-faktury w formule dobrowolnej, pilotażu realizowanego we współpracy z biznesem

- wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

- Zainteresowanie tym rozwiązaniem będzie duże, bo jest to istotne ułatwienie dla biznesu. E- faktura jest wygodna, ma uporządkowany charakter. Nie trzeba szukać na niej istotnych danych, np. ceny towaru czy stawki VAT, bo są zawsze w tym samym miejscu. Dodatkowo korzystanie z niej uprawnia do uzyskania szybszego zwrotu VAT - dodaje Sarnowski.

Jedną z większych korzyści dla przedsiębiorców stosujących e-Faktury ma być szybszy zwrot podatku VAT. Termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Poprawi się bezpieczeństwo. Faktura pozostanie w bazie danych Ministerstwa Finansów i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów. E-faktury będą wydawane według jednego wzorca, co sprawi że będą bardzo łatwe w użyciu. Ponadto podatnik nie będzie musiał przechowywać faktur wystawionych w tym systemie, ponieważ będą one gromadzone przez administrację przez 10 lat.

Istotnym elementem jest również lepsze uszczelnienie systemu podatkowego i zapobieganie oszustwom, w tym wyłudzeniom zwrotów podatku VAT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszył Krajowy System e-Faktur. Niesie wiele korzyści dla uczciwych przedsiębiorców i skarbu państwa - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto