Spis treści
Rusza program Energia dla wsi
Rusza nowy program Energia dla Wsi. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie nabór wniosków 25 stycznia 2023 r. i będzie to nabór ciągły. Pula pieniędzy przewidzianej na OZE dla rolników to 1 mld złotych. Pierwszy nabór potrwa do 15 grudnia. Budżet tego naboru wynosi 100 mln zł.
- Ten program przede wszystkim pozwoli na to, że mieszkańcy wsi, rolnicy, będą mogli obniżać koszty produkcji rolnej, a to jest w dzisiejszych czasach tak bardzo istotne. Koszty energii są bardzo dużymi kosztami, do tego niestabilnymi - przypomina Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
- Logika jest taka, rolnik albo spółdzielnia energetyczna w jednym programie uzyskuje wsparcie dla wszystkich form: mała elektrownia wodna, fotowoltaika, energia wiatrowa, biogazownia - wymienia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - Liczymy na rozwój biogazu, 8 mld m3 to marzenie, plan i cel.
Przewidziane jest kompleksowe wsparcie w tym jednym zbiorczym wniosku dotacyjne i pożyczkowe dla rolników i spółdzielni.
Henryk Kowalczyk jest zdania, że program pozwoli na obniżenie kosztów produkcji rolnej, a to w tych czasach bardzo istotne.
- To nie są jedyne źródła finansowania, są też mniejsze środki - przypomina Kowalczyk i zapowiada, że z PROW 2014-2020 będzie uruchomiony w marcu nabór wniosków na energię odnawialną (fotowoltaika, energia wiatrowa) dla rolników z magazynem energii.
Minister rolnictwa uważa, że program Energia dla Wsi jest szansą na znaczącą transformację energetyczną.
- Zależy nam, aby przebiegała ona w sposób zrównoważony oraz aby inwestycje OZE na obszarach wiejskich wykorzystywały lokalnie dostępne zasoby, oraz odpowiadały lokalnym potrzebom.
Resort rolnictwa i klimatu przygotowują zmiany legislacyjne dotyczące biogazowni rolniczych, aby ich uruchomienie było łatwiejsze. Planowana jest także modyfikacja prawa w obszarze spółdzielni energetycznych. Spółdzielnie również mają być poza gospodarstwami, beneficjentami programu Energia dla Wsi.
Wysokość pomocy dla rolników i spółdzielni do inwestycji w OZE
NFOŚiGW otwiera nabór na odnawialne źródła energii na terenach wiejskich, w którym mieszczą się wszelkie odnawialne źródła:
- fotowoltaika
- instalacje biogazowe
- wiatraki
- elektrownie wodne
Uzupełniająco może być finansowany magazyn energii.
- Dofinansowanie biogazowni do 45 proc. dotacyjne albo 55-65 proc. w zależności od wielkości przedsiębiorcy. Współfinansowanie pożyczkowe do 100 proc. kosztów kwalifikowanych - wyjaśnia wiceprezesa NFOŚiGW Artur Michalski.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że w przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. W przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych.
Maksymalna wartość dotacji wynosi 20 mln złotych, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna to 25 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…