Samorządy nie stracą na Polskim Ładzie. Z wyliczeń wynika, że dochody gmin będą wyższe niż obecnie. Jak to wygląda na Podkarpaciu?

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, po wprowadzeniu Polskiego Ładu miasto Przemyśl w 2022 r. będzie miało o 2,2 mln złotych więcej dochodów z udziałów w podatkach CIT i PIT.
Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, po wprowadzeniu Polskiego Ładu miasto Przemyśl w 2022 r. będzie miało o 2,2 mln złotych więcej dochodów z udziałów w podatkach CIT i PIT. Norbert Ziętal
Udostępnij:
- W 2022 r., żaden samorząd nie będzie miał mniejszych dochodów z PIT i CIT, niż sam sobie prognozował, a w kolejnych latach dochody te będą wyższe, niż wynika to z prognoz samorządów - twierdzi Ministerstwo Finansów i przedstawia konkretne wyliczenia.

- W 2022 r., żaden samorząd nie będzie miał mniejszych dochodów z PIT i CIT, niż sam sobie prognozował, a w kolejnych latach dochody te będą wyższe, niż wynika to z prognoz samorządów - twierdzi Ministerstwo Finansów i przedstawia konkretne wyliczenia.

Eksperci resortu finansów przygotowali analizę prognozowanych dochodów gmin w 2022 r., po wprowadzeniu rządowego programu Polski Ład. Porównano je z przewidywanymi dochodami, które podawały same gminy i które przyjmują założenia przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Pod uwagę brane były dochody gmin z udziałów z podatku od osób prawnych CIT oraz podatku od osób fizycznych PIT. Efekt?

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu prawie wszystkie gminy w Polsce, w 2022 r. wyszłyby na plus. Rzeszów ma więc więcej o 29,6 mln złotych, Przemyśl więcej o 2,2 mln złotych, Krosno więcej o 4,7 mln złotych, Tarnobrzeg więcej o 2,9 mln złotych.

Podkarpackie samorządy bez strat na Polskim Ładzie

Na 152 podkarpackie gminy, tylko w dwunastu samorządach dochody z udziałów w CIT i PIT w 2022 roku byłyby niższe. Są to kwoty od kilkunastu do kilkuset tys. złotych. Jednak nawet te gminy nie będą stratne, gdyż różnica w dochodach byłaby pokryta z rezerwy subwencji ogólnej. Stalowa Wola na nowych rozwiązaniach, według szacunków, była 4,3 mln złotych na minusie i tę różnicę otrzymałaby z subwencji.

- Od początku mówiliśmy, że samorządy nie stracą na Polskim Ładzie. Opracowaliśmy rozwiązania, które będą niwelować mniejsze wpływy jednostek samorządu terytorialnego z podatków. Żadna gmina od 2022 r. nie będzie miała mniejszych dochodów, niż prognozowała przed Polskim Ładem. Chcemy też ustabilizowania sytuacji finansowej samorządów, tak aby mogły bezpiecznie planować wydatki i projekty. Stąd szereg rozwiązań dających samorządom gwarancję stabilnych dochodów - podkreśla minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Jak dodaje Sebastian Skuza, wiceminister finansów: Na zmianach zyskają zarówno małe gminy, powiaty, województwa jak i duże metropolie. Podział środków będzie obiektywny i neutralny, oparty na algorytmach. Jednocześnie wprowadzamy mechanizmy ochraniające mniej zamożne gminy. Nowe rozwiązania zapewnią więc bardziej równomierne zasilenie budżetów samorządowych.

Od 2022 r. dochody z PIT i CIT będą przekazywane w równych miesięcznych transzach. Dla samorządów to gwarancja dochodów i ułatwienie przy planowaniu i realizacji budżetów.

Mniejsze wahania w gospodarce gmin na Podkarpaciu? Jest pomysł

Jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają dodatkowe pieniądze, w formie subwencji rozwojowej, która zniweluje różnice.

- Dzięki temu dochody gmin będą mniej podatne na wahania w gospodarce i zmiany prawne. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla samorządów, ponieważ zapewnia bardziej równomierne zasilenie budżetów w odróżnieniu od rozwiązania polegającego na zwiększonych udziałach w PIT. Subwencja rozwojowa będzie szczególnie korzystna m.in. dla mniej zamożnych samorządów, np. małych gmin wiejskich - twierdzi Ministerstwo Finansów.

Z analizy poprzednich lat wynika, że sytuacja finansowa samorządów w okresie 2016-2020 poprawiła się w stosunku do lat 2011-2015. Wzrosły nie tylko dochody ogółem samorządów, ale również kwoty we wszystkich kategoriach dochodów samorządów, czyli dochodach własnych, subwencji ogólnej i dotacjach celowych. Dzieje się tak nawet pomimo pandemii COVID-19 i związanych z nią różnych ograniczeń w funkcjonowaniu gospodarki.

Polecamy:

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Materiał oryginalny: Samorządy nie stracą na Polskim Ładzie. Z wyliczeń wynika, że dochody gmin będą wyższe niż obecnie. Jak to wygląda na Podkarpaciu? - Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie