Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżka w rezerwacie "Krępak" koło Birczy w powiecie przemyskim już dostępna dla turystów [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Nadleśnictwo Bircza
Zakończone zostały prace remontowe na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej w rezerwacie "Krępak" w Nadleśnictwie Bircza. Trasa znów jest dostępna dla turystów.

Prace obejmowały wymianę infrastruktury ułatwiającej przejście na najbardziej stromych odcinkach trasy.

- Zbudowano nowe poręcze, kładki i schody zwiększające bezpieczeństwo na ścieżce. Nowe elementy wykonano z drewna, a schody zostały wyłożone płytami z kamienia naturalnego Na trasie o długości 1,1 km znajduje się też platforma z widokiem na starodrzew, przystanki informacyjne oraz dla najmłodszych pokazowy paśnik do dokarmiania zwierzyny

- wylicza Emilia Baraniewicz, specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Bircza.

Wszystkie prace zostały sfinansowane z funduszy własnych nadleśnictwa. Trasa rozpoczyna się obok drogi z Birczy do Przemyśla, przy parkingu w miejscowości Boguszówka, przy którym znajduje się też wiata z miejscem na ognisko.

Trasa ścieżki przebiega przez rezerwat „Krępak” utworzony w 1991 roku.

- W zakolu potoku wznosi się tu wzgórze Krępak zwane tak od „krępej”, czyli krętej i stromej drogi, wiodącej przez to uroczysko od wieków. Jej ślad widoczny jest jeszcze na terenie rezerwatu. Wyprowadza ona na wzgórze zwane Panieński Czub

- opowiada Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Niegdyś – jak mówi legenda – na Krukowej Górze znajdował się klasztor żeński. Siostry nosiły wysokie kornety, zwane przez ludzi czubami. Później, nie wiadomo z jakiej przyczyny, kościół i klasztor zapadły się w zboczu góry i na powierzchni został tylko kornet jednej z zakonnic. Na pamiątkę zdarzenia miejsce to nazwano Panieński Czub.

- Końcem XIX wieku okoliczne dobra, tzw. klucz rybotycki, lasy miedzy Korzeńcem, Cisową i Rybotyczami, zakupili Tyszkowscy. Na przełomie XIX i XX wieku przekazali je Akademii Umiejętności w Krakowie, która władała nimi do 1944 roku – opowiada Edward Marszałek.

Ścieżka umożliwia poznanie różnorodności gatunkowej tutejszych lasów.

Dzisiejszy las rezerwatowy na Krępaku to żyzna buczyna karpacka w swej podgórskiej formie. Występuje tu 16 gatunków drzew i 24 gatunki krzewów, co stanowi ewenement nawet w skali Pogórza – podkreśla Edward Marszałek.

W runie oznaczono tu 210 gatunków roślin naczyniowych, z czego 10 procent to gatunki typowo górskie. Spośród wielu gatunków grzybów stwierdzono tu: szyszkowca łuskowatego, sromotnika bezwstydnego, soplówkę jodłową i czarkę szkarłatną.

Ścieżka w rezerwacie "Krępak" koło Birczy w powiecie przemys...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto