Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieć 21 defibrylatorów powstanie w Przemyślu. Kolejne dziewięć urządzeń otrzymają służby

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Inicjatorzy zgłoszenia projektu "Bezpieczny Przemyśl" do budżetu obywatelskiego. Nz. od lewej Rafał Kijanka (dyr. WSPR w Przemyślu), Matek Janowski i Eryk Gosiewski.
Inicjatorzy zgłoszenia projektu "Bezpieczny Przemyśl" do budżetu obywatelskiego. Nz. od lewej Rafał Kijanka (dyr. WSPR w Przemyślu), Matek Janowski i Eryk Gosiewski. WSPR w Przemyślu
Miasto Przemyśl ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej sieci defibrylatorów oraz ich montaż. Podana została wstępna lista 21 miejsc, w których zostaną zainstalowane.

Sieć defibrylatorów to jeden ze zwycięskich projektów ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego Przemyśla. Inicjatywa "Bezpieczny Przemyśl" została zgłoszona przez ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Jej wartość zawarta w projekcie wynosi 251 tys. złotych, a w głosowaniu poparło ją 1220 mieszkańców.

- Rokrocznie w Przemyślu dochodzi do kilkunastu nagłych zatrzymań krążenia, w miejscach publicznych. Statystycznie około 80 proc. takich przypadków można wyleczyć poprzez szybką defibrylację. Zabieg taki można wykonać używając defibrylatora AED. Jego obsługa jest intuicyjna i dosłownie dziecinnie prosta - może obsłużyć go nawet dziecko - podczas zgłaszania projektu mówił Nowinom Marek Janowski, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

W specyfikacji przetargowej określono, że mają to być półautomatyczne lub automatyczne przenośne defibrylatory zewnętrzny AED z funkcją analizy rytmu serca, z możliwością pracy w dwóch trybach, dla dorosłych i dla dzieci. Ponadto zastrzeżono, że urządzenia powinny zapewniać odrębne (nieautomatyczne) wywoływanie defibracji (np. wyposażone w dwa przyciski; jeden przycisk uruchamiający urządzenie i drugi przycisk wywołujący wstrząs). Komunikaty głosowe muszą być podawane w języku polskim oraz po ręcznym przełączeniu w języku angielskim i ukraińskim.

CZYTAJ TEŻ: Na nowym przystanku obok Galerii Graffica przy ul. Lisa - Kuli w Rzeszowie naładujesz laptop i komórkę, a nawet uratujesz życie

21 defibrylatorów ma się znaleźć na budynkach należących do miasta i obiektach użyteczności publicznej. Zostaną równomiernie rozmieszczone w różnych częściach miasta. Są to miejsca, przez które codziennie przewija się najwięcej osób. To dworce, przystanki, sklepy, kościoły, obiekty sportowe.

Dodatkowe dziewięć urządzeń trafi na wyposażenie służb ratunkowych.

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sieć 21 defibrylatorów powstanie w Przemyślu. Kolejne dziewięć urządzeń otrzymają służby - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto