Sieć 5G od T-Mobile rośnie w siłę. W Polsce ma już ponad 3000 stacji

Materiał informacyjny T-Mobile
Udostępnij:
Magentowy operator, zgodnie z obietnicą, pokrywa zasięgiem internetu piątej generacji coraz większe obszary naszego kraju. Tylko w ciągu ostatnich 10 tygodni liczba stacji 5G wzrosła o blisko 1500 – z 1650 do 3120. A to jeszcze nie koniec, gdyż T-Mobile chce, aby najnowsza technologia trafiła do wszystkich klientów sieci.

Technologia 5G od T-Mobile na stałe zagościła już w największych miastach Polski, a w najbliższym czasie swoim zasięgiem obejmie cały kraj. Operator jednak nie spoczywa na laurach. Co więcej, ostro podkręca tempo w udostępnianiu najnowszej technologii, która w niedługim czasie zastąpi przestarzałe standardy, a w szczególności sieć 3G, której wyłączenie już zapowiedział T-Mobile.

Trudno się dziwić, bowiem technologia 5G likwiduje obecne ograniczenia komunikacyjne, dając możliwość komunikowania ze sobą wielu urządzeń naraz i zapewniając niskie opóźnienia w przesyłaniu danych, wcześniej nieosiągalne.

Już ponad trzy tysiące stacji 5G

Sieć T-Mobile uruchomiła w czerwcu 2020 roku technologię piątej generacji, która od pierwszego dnia objęła swym zasięgiem niemal sześć milionów Polaków, stając się tym samym największa siecią, oferującą internet 5G.

Na początku lipca tego roku T-Mobile ruszył z projektem zakładającym uruchamianie każdego tygodnia 120 stacji bazowych, aby jeszcze bardziej zwiększyć zasięg internetu piątej generacji. Jak się okazało, założony cel udało się osiągnąć z nadwyżką, ponieważ każdego tygodnia w naszym kraju powstaje od 120 do nawet 140 nowych stacji.

22 września otwarto trzytysięczny obiekt, który udostępnił internet 5G mieszkańcom mazowieckiej miejscowości Strubiny (gmina Zakroczym). Warto podkreślić, że ostanie blisko 1500 stacji udało się wybudować w zaledwie dwa i pół miesiąca.

Czołowe aglomeracje i mniejsze miejscowości

Z obecnych ponad 3000 stacji 5G najwięcej zostało uruchomionych w aglomeracji warszawskiej, Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, a także aglomeracjach łódzkiej, krakowskiej, poznańskiej i gdańskiej.

Tylko w ostatnich dniach aktywowano ponad 150 stacji, które znalazły się m.in. w Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Kaliszu, Lublinie, Pile, Poznaniu, Strzelcach Opolskich, Swarzędzu, Szczecinie, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zielonej Górze, ale inwestycje realizowane od początku lipca objęły większość dużych i średnich miast w Polsce.

W niektórych miejscowościach wciąż uruchamiane są nowe nadajniki, co ma dodatkowo rozbudować zasięg nowej technologii. W ten sposób magentowy operator realizuje strategię budowania możliwie dużych i spójnych klastrów z ciągłym zasięgiem sieci 5G.

T-Mobile nie zapomina także o mieszkańcach mniejszych miejscowości. W zasięgu internetu piątej generacji znalazły się już takie miasta jak Bielsk Podlaski, Łowicz, Maków, Mrozy, Pilica, Siennica, Tykocin, Warka, Zambrów, czy Zawiercie, ale zasięg 5G dociera już kilkuset miast i miejscowości w Polsce.

Jak przyłączyć się do sieci 5G?

Już dziś klienci sieci mogą sprawdzić, czy internet piątej generacji jest w ich zasięgu. Można to zrobić dzięki aktualizowanej na bieżąco mapie operatora. Jeśli jesteśmy w zasięgu internetu 5G, sprawdźmy, czy posiadamy odpowiednią taryfę do jego obsługi. Z technologii 5G mogą korzystać klienci odpowiednio oznaczonych taryf abonamentowych.

Oferta dostępna jest również dla klientów biznesowych, posiadających taryfę Magenta Biznes oraz klientów korporacyjnych taryf abonamentowych 5G (obecnych, jak i nowych klientów). Z internetu 5G skorzystać mogą również użytkownicy taryfy GO! w T-Mobile na kartę, którzy mają aktywną ofertę Bez limitu XL.

Na koniec musimy wiedzieć, czy nasz sprzęt (m.in. smartfon, tablet czy router) będzie kompatybilny z internetem piątej generacji. Listę takich urządzeń znajdziemy na stronie operatora pod adresem www.t-mobile.pl/5g.

Materiał oryginalny: Sieć 5G od T-Mobile rośnie w siłę. W Polsce ma już ponad 3000 stacji - Polska Times

Dodaj ogłoszenie