Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierowanie na rehabilitację – wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Kto może zlecić zabiegi fizjoterapeutyczne? Ile jest ważne skierowanie?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
W skład świadczeń gwarantowanych w ramach rehabilitacji leczniczej w warunkach ambulatoryjnych wchodzi: lekarska ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna (porada lekarska rehabilitacyjna) oraz opieka rehabilitacyjna i fizjoterapia ambulatoryjna (wizyta fizjoterapeutyczna i zabiegi fizjoterapeutyczne).
W skład świadczeń gwarantowanych w ramach rehabilitacji leczniczej w warunkach ambulatoryjnych wchodzi: lekarska ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna (porada lekarska rehabilitacyjna) oraz opieka rehabilitacyjna i fizjoterapia ambulatoryjna (wizyta fizjoterapeutyczna i zabiegi fizjoterapeutyczne). leaf/123RF
Skierowanie na rehabilitacje to jedno ze świadczeń, które jest ważne przez określony czas. Jeśli nie zapiszemy się w wyznaczonym terminie w wybranym zakładzie rehabilitacji lub fizjoterapii, straci ono swoją ważność. Sprawdź, kto może wystawić skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne i jak szybko trzeba je zarejestrować? Dowiedz się, czym jest e-skierowanie i jak z niego korzystać.

Spis treści

Kto może wystawić skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne?

Skierowanie na rehabilitację leczniczą w trybie ambulatoryjnym, czyli na zabiegi fizjoterapeutyczne, wykonywane w ramach umowy z NFZ – nieodpłatnie – może wystawić zarówno lekarz POZ, jak i każdy specjalista udzielający świadczeń w ramach ważnej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Czytaj także: Bolą Cię plecy, strzyka w kolanie? Pomóc może terapia manualna. Sprawdź, jakie są wskazania do tej metody fizjoterapii i jak wygląda wizyta

Zabiegi fizjoterapeutyczne odbywają się w cyklu terapeutycznym do 10 dni zabiegowych, a jednemu pacjentowi przysługuje nie więcej niż 5 zabiegów dziennie.

Ile jest ważne skierowanie na rehabilitację i co obejmuje?

Większość skierowań zachowuje ważność tak długo, jak istnieje potrzeba podjęcia działań diagnostycznych lub terapeutycznych, czyli do czasu realizowania świadczenia. Są jednak wyjątki od tej zasady. Dotyczą one skierowania na leczenie uzdrowiskowe, które podlega weryfikacji co 18 miesięcy oraz skierowania do szpitala psychiatrycznego, którego ważność wygasa po upływie 14 dni.

Czytaj także: Ulga na leki 2023 – kto może ją otrzymać i jak z niej skorzystać? Sprawdź, kiedy możesz dostać leki za darmo

Wśród tych wyjątków znajduje się także skierowanie na rehabilitację leczniczą, które ważne jest stosunkowo krótko, bo zaledwie 30 dni od dnia wystawienia. W tym czasie należy zarejestrować je w wybranym gabinecie, zakładzie rehabilitacji lub fizjoterapii, w którym będzie realizowane świadczenie.

W ramach rehabilitacji leczniczej w warunkach ambulatoryjnych pacjentowi przysługują zabiegi z zakresu:

  1. Fizykoterapii: elektroterapia, światłolecznictwo, leczenie zmiennym polem elektromagnetycznym i magnetycznym, ultradźwięki, hydroterapia, krioterapia, balneoterapia.
  2. Kinezyterapii: ćwiczenia bierne, czynno-bierne, wspomagane, pionizacja – prowadzone indywidualnie przez osobę prowadzącą fizjoterapię, ćwiczenia różne: czynne w odciążeniu, czynne w odciążeniu z oporem, czynne wolne, czynne z oporem, izometryczne, nauka czynności lokomocyjnych, zabiegi z użyciem wyciągów, laseroterapia.
  3. Masażu.

E-skierowanie na rehabilitację leczniczą

Od listopada 2021 roku na rehabilitację leczniczą można otrzymać skierowanie w formie elektronicznej. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane przez lekarzy. Dostępne jest wówczas na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP. Wraz z wprowadzeniem takiego rozwiązania zniknął obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.

Mając e-skierowanie na zabiegi fizjoterapii, na realizację świadczenia można zapisać się telefonicznie, podając 4 cyfrowy kod e-skierowania oraz numer PESEL. Kod otrzymywany jest SMS-em, mailem, na wydruku informacyjnym lub w aplikacji mojeIKP. Zapisując się osobiście, wystarczy przedstawić w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub SMS z kodem oraz podać swój PESEL.

Podobnie jak tradycyjne skierowanie papierowe, e-skierowanie na cykl zabiegów fizjoterapeutycznych, powinno zostać zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji nie później niż 30 dni od dnia jego wystawienia.

Jak długo czeka się na rehabilitację?

Termin realizacji zabiegów fizjoterapeutycznych jest zależny od ich rodzaju oraz miejsca, w którym chcemy się na nie zapisać. W niektórych placówkach terminy fizjoterapii ambulatoryjnej są dostępne nawet w ciągu dwóch tygodni, w innych na wizytę trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Aby sprawdzić dostępność terminów swojej okolicy warto skorzystać z wyszukiwarki Terminów Leczenia dostępnej na stronie NFZ.

Źródła:

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Wsparcie dla osób starszych

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skierowanie na rehabilitację – wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Kto może zlecić zabiegi fizjoterapeutyczne? Ile jest ważne skierowanie? - Strona Zdrowia

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto