Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„SŁONECZNA PRZYSTAŃ” powstaje na Wyspie Energetyk. Port budowany przez żeglarzy dla żeglarzy

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Nowy port jest budowany na Wyspie Energetyk w Polańczyku. Według zapowiedzi inwestorów będzie to przystań przyjazna rodzinom, niepełnosprawnym i zwierzętom.

Port buduje Marine-Res Sp. z o. o. z/s w Uhercach Mineralnych. To trzecia przystań na Wyspie Energetyk. Wszystkie będą mieścić około 320 miejsc postojowych, w tym na samej SŁONECZNEJ będzie mogło cumować 120 jednostek. Będzie to jedna z największych przystani nad zalewem.

– Pomysł na SŁONECZNĄ PRZYSTAŃ powstał jako połączenie naszej pasji do żeglarstwa, przyjaźni oraz chęci spędzania wspólnie wolnego czasu w cudownym otoczeniu – o początkach tej inicjatywy mówią inwestorzy Damian Walat, prezes spółki i Łukasz Panek, współtwórca przystani. – Oprócz tego to oczywiście pomysł na biznes, który opiera się na naszych profesjach, czyli branży budowlanej i branży konstrukcji stalowych. Nie można zapominać także, że od wielu lat jesteśmy związani z zalewem solińskim, a w szczególności z Wyspą Energetyk, gdzie spędzamy każdą wolną chwilę.

Prace ziemne już się rozpoczęły, a pierwszy pomost ma być uruchomiony podczas majowego weekendu w przyszłym roku. Kolejne dwa niedługo później. Całość prac związanych z przystanią jachtową oraz niezbędną infrastrukturą lądową zakończą się najpóźniej początkiem 2024 r.

– Budowa i utrzymanie przystani jachtowej jest nie lada wyzwaniem. Różnice poziomu wody Jeziora Solińskiego sięgają nawet kilkunastu metrów. W tym roku jest to szczególnie widoczne, gdyż z powodu suszy tafla wody w zalewie opadła do około 409 m n.p.m., gdzie średni poziom wynosi około 420 m n.p.m. Takie wahania stanowią ogromne wyzwanie dla wszystkich właścicieli przystani na zalewie. Wymusza to ciągłą czujność i konieczność dokładnego regulowania ustawienia pomostów – tłumaczą nasi rozmówcy.

SŁONECZNA jest budowana z myślą o rodzinach, seniorach i niepełnosprawnych. Dojścia i zjazdy będą dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami.

– Zmorą żeglarzy jest noszenie bagaży z parkingu – wyjaśnia Łukasz Panek, ojciec trójki dzieci. – Zniesienie barier architektonicznych jest dla nas szczególnie istotne. Chcemy umożliwić podjeżdżanie samochodami pod samą przystań w celu wypakowania bagaży, które następnie będzie można przewieźć specjalnymi wózkami pod sam jacht.
SŁONECZNA będzie również przyjazna dla zwierzaków. Tu czekać będą na nich miseczki z wodą, cień i gościnni gospodarze.

Przy jednym z trzech pomostów znajdzie się nowoczesna wypożyczalnia sprzętu wodnego, a na końcu jednego z nich będzie taras widokowy z siedzącymi miejscami.

Przystań będzie oferować regulowaną szerokość pomiędzy y-bomami dostosowaną do potrzeb każdego armatora.

– Jeśli jednostka pływająca będzie szeroka na 2,5 metra to zaproponujemy stanowisko na poziomie 3 metrów. Nic jednak nie
stoi na przeszkodzie, aby stanowisko miało 4, czy 5 metrów Keja ma być wykonana z najwyższej jakości materiałów, starannie i estetycznie. Chcemy zadbać również o otoczenie – nasadzenia, ławeczki i inne obiekty rekreacyjne – zdradzają szczegóły inwestorzy.

Koszt całej inwestycji to około 1 milion złotych.

– Mimo kryzysu gospodarczego chcemy ponieść to ryzyko, ponieważ kochamy to miejsce i pragniemy je współtworzyć – dodają żeglarze.

Inwestycja jest efektem wygranego przez spółkę przetargu na dzierżawę fragmentu linii brzegowej, w celu budowy portu jachtowego, który ogłosiła Spółka PGE EO S.A.

Zobacz też: Polskie "Malediwy" niedaleko portu Kuźnica

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „SŁONECZNA PRZYSTAŃ” powstaje na Wyspie Energetyk. Port budowany przez żeglarzy dla żeglarzy - Nowiny

Wróć na solina.naszemiasto.pl Nasze Miasto