Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Służba jest kobietą. W Zakładzie Karnym w Przemyślu pracują 22 kobiety. "Są dobrze wykształcone, kreatywne, niezawodne"

Łukasz Solski
Łukasz Solski
por. Izabela Tenus - Rosół/ZK Przemyśl
Przez niektórych więzienie postrzegane jest stereotypowo jako męski świat, jednak kobiety pojawiły się w tej służbie w XX-leciu międzywojennym. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 listopada 1935 r. o umundurowaniu i uzbrojeniu Straży Więziennej uwzględniało specjalne umundurowanie dla funkcjonariuszek.

Służba Więzienna była pierwszą formacją, która dopuściła do kadr funkcjonariuszki, co było związane ze wzrostem przestępczości wśród kobiet i nieletnich. Gdy zaczęły trafiać do aresztów i więzień, ktoś musiał się nimi zająć. Stworzono stanowisko tzw. dozorczyni.

- Na pewno w kobiecych więzieniach jest więcej funkcjonariuszek, które mają kontakt z osadzonymi, bo to one mogą dokonywać przeszukań czy rewizji. W męskich zakładach oczywiście nie są do takich czynności dopuszczane. Kobiety w Służbie Więziennej pełnią obowiązki na różnych stanowiskach, we wszystkich pionach służby. Pracują zarówno na stanowiskach mundurowych jak i cywilnych, w dziale ochrony, penitencjarnym, finansowym, terapeutycznym i Służbie Zdrowia. W pracy wyróżniają się zdyscyplinowaniem, opanowaniem i racjonalnym podejściem podczas pełnienia obowiązków służbowych, co jest szczególnie ważne w sytuacjach stresowych, z jakimi spotykają się na co dzień. Chociaż są w mniejszości, ich zaangażowanie i niezawodność jest coraz częściej widoczna

- mówi st. szer. Joanna Mendygral z Zakładu Karnego w Przemyślu.

W ZK w Przemyślu pracują 22 kobiety: 17 funkcjonariuszek i 5 na stanowiskach cywilnych.

- Są dobrze wykształcone, kreatywne, niezawodne, nie tracą rozsądku nawet w kryzysowych sytuacjach. Nie boją się wyzwań, są samodzielne i profesjonalne. W ich rękach spoczywają m.in. finanse jednostki. To panie z działu ewidencji zajmują się wprowadzaniem do wykonania wyroków – ustalają początek i koniec kary. I wreszcie to nasze koleżanki ze służby zdrowia pilnują by koronawirus nie rozgościł się za więziennymi murami

- powiedziała st. szer. Mendygral.

Zakład Karny w Przemyślu nie ma oddziału kobiecego, dlatego kobiety nie pełnią służby w dziale ochrony. Łącznie w podkarpackich zakładach karnych pełni służbę ponad 290 kobiet.

W związku z przypadającym 8 marca Dniem Kobiet życzymy wszystkim funkcjonariuszkom i pracownicom SW wszelkich sukcesów w życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym, radości i uśmiechu, a przede wszystkim dużo zdrowia w tak trudnych czasach.

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Przemyślu honorowo oddali ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto