Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sondaż: Coraz mniej Polaków deklaruje chęć przyjęcia szczepionki na koronawirusa

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sondaż: Coraz mniej Polaków deklaruje chęć przyjęcia szczepionki na koronawirusa
Sondaż: Coraz mniej Polaków deklaruje chęć przyjęcia szczepionki na koronawirusa fot. mirela mazurkiewicz/nowa trybuna opolska
Chęć do dalszych szczepień przeciwko Covid-19 jest coraz mniejsza, a grupa przeciwników szczepień jest wciąż mocna i utrzymuje się na stałym poziomie – wynika z badania firmy Research Partner.

Autorzy badania zwracają uwagę, że o ile stosunek Polaków do szczepień zmienił się w znaczący sposób w okresie od lutego do maja, to w ciągu ostatnich trzech miesięcy obserwujemy stagnację i nieznaczny przyrost respondentów, którzy poddali się lub zamierzają poddać się szczepieniom.

Pod koniec maja 57 proc. ankietowanych zdecydowanie chciało się zaszczepić. Obecnie ten wskaźnik wzrósł do 64 proc., z czego 60 proc. stanowią już zaszczepieni, a kolejne 4 proc. to osoby czekające na swoją kolej.

W ostatnim kwartale nie ubyło przeciwników szczepień przeciwko COVID (spadek jedynie o 1 proc.), niechcących się szczepić w ogóle. O 7 p.p spadła liczba niezdecydowanych – obecnie 17 proc. ankietowanych nie ma wyrobionego zdania na ten temat. Warto zauważyć, że w takim samym stopniu wzrósł odsetek badanych, którzy zamierzają się zaszczepić.

Czym najchętniej się szczepimy?

Do momentu przeprowadzenia badania zaszczepiło się 60 proc. dorosłych Polaków. 62 proc. z nich skorzystała ze szczepionki Pfizera, 20 proc. Astry Zeneca, a 10 proc. firmy Moderna. Wśród osób, które się zaszczepiły, 9 proc. zrobiło to raz, a 84 proc. dwa razy. Pozostałe 7 proc. miało możliwość skorzystania ze szczepionki firmy Johnson & Johnson, która nie wymaga powtórnego szczepienia.

Objawy poszczepienne

37 proc. respondentów wskazało na występowanie objawów poszczepiennych. 18 proc. ankietowanych stwierdziło, że wystąpiły u nich nieprzyjemne dolegliwości, a następne 19 proc., że „raczej tak”. Z kolei 60 proc. Polaków nie uskarżało się na dolegliwości poszczepienne, jedynie 3 proc. nie miało zdania na ten temat.

Podsumowując, wyniki kolejnej fali badania pokazują, że chęć do dalszych szczepień jest coraz mniejsza, a grupa przeciwników utrzymuje się na stałym 20 proc. poziomie. Trudno więc spodziewać się, aby więcej niż 2/3 Polaków zaszczepiło się przeciwko COVID, co pokazywała już majowa fala badania.

Badania zostały przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym Ariadna w dniach 20-23 sierpnia 2021 na ogólnopolskich próbach ponad 1000 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sondaż: Coraz mniej Polaków deklaruje chęć przyjęcia szczepionki na koronawirusa - Portal i.pl

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto