Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalne pasy ruchu na granicy w Korczowej i Medyce

Robert Orzechowski
Specjalne pasy ruchu
Specjalne pasy ruchu http://www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl/
Specjalne pasy ruchu na granicy w Korczowej i Medyce dla posiadaczy zezwoleń MRG.

W drogowych przejściach granicznych w Korczowej i Medyce Straż Graniczna wydzieliła specjalne pasy ruchu (na wjazd i wyjazd) dla podróżnych przekraczających granicę w ramach małego ruchu granicznego (zezwolenia MRG). Rozwiązanie to spowodowało kilkakrotnie szybsze tempo odpraw osób i środków transportu.

Specjalne pasy ruchu na granicy w Korczowej i Medyce

Pomysłodawcą i realizatorem idei wydzielenia na granicy specjalnych pasów ruchu dla podróżnych okazujących zezwolenia mrg - byli funkcjonariusze Straży Granicznej z Korczowej. Tam, od października br., testowano wprowadzone najpierw pilotażowo specjalne pasy dla tego rodzaju ruchu. Już po miesiącu, analizy wykazały, że na pasach dla podróżnych z kartami mrg odprawiano trzy razy więcej osób i cztery razy więcej pojazdów niż na pasach dla ruchu paszportowego. Miało to istotne znaczenie, bowiem, na przykład, w Korczowej 83 proc. ogółu odprawianych osób to cudzoziemcy posługujący się zezwoleniami MRG.

Biorąc pod uwagę pozytywne doświadczenia z przejścia granicznego w Korczowej, na początku grudnia br., takie rozwiązanie wprowadzono również w drogowym przejściu granicznym w Medyce.

Aktualnie, w Medyce i Korczowej, zarówno na wjeździe jak i wyjeździe z Polski, funkcjonują pasy przeznaczone specjalnie dla osób z kartami mrg. Są one odpowiednio oznakowane, a podróżni (wjeżdżający do Polski np. z m. Szeginie) dodatkowo są jeszcze informowani i kierowani przez funkcjonariusza Straży Granicznej na właściwy pas. Odprawa graniczna, przy wykorzystaniu terminali mobilnych, trwa tam zaledwie kilkanaście sekund.

Statystyka.

Od stycznia do początku grudnia 2013r., łącznie, w podkarpackich przejściach granicznych odprawiono już blisko 10 mln podróżnych, w tym ok. 4,4 mln w ramach mrg (tj. 44 proc. całego ruchu granicznego na Podkarpaciu).

Porównując wskaźniki ruchu granicznego w ramach mrg, najwięcej, bo ponad 2,4 mln osób przekroczyło granicę w drogowym przejściu granicznym w Medyce.

Potwierdzają to badania opublikowane przez GUS (http://www.stat.gov.pl/gus/5840_8121_PLK_HTML.htm), a odnoszące się do całości ruchu na polsko-ukraińskiej granicy państwowej:"....Najwięcej przekroczeń polsko-ukraińskiej granicy przez cudzoziemców w ramach MRG w III kwartale 2013 r. odnotowano na przejściu drogowym w Medyce ( 29,1 proc. ogółu odpraw w ramach MRG na granicy polsko - ukraińskiej), gdzie obok ruchu zmotoryzowanych ma miejsce ruch pieszy . Jak wskazują wyniki badania, w ramach MRG większość cudzoziemców przekraczała granicę polsko - ukraińską kilka razy w tygodniu ( 67,1 proc.), przekraczający granicę kilka razy w miesiącu stanowili 24,6 proc., zaś codziennie - 5,4 proc....(.....)."

Mały Ruch Graniczny na granicy z Ukrainą - krótkie przypomnienie.

Od 1 lipca 2009 r., czyli ponad cztery lata obowiązuje Umowa o Małym Ruchu Granicznym z Ukrainą. Strefa przygraniczna ma 30 km i obejmuje obywateli Ukrainy tę strefę zamieszkujących (wszyscy obywatele polscy poruszają się po terenie Ukrainy w ruchu bezwizowym).

W celu skorzystania z umowy, obywatele ukraińscy zamieszkujący strefę przygraniczną (minimalny czas jej zamieszkiwania to 3 lata), muszą uzyskać „zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego”, wydawanego przez polskie placówki dyplomatyczne. Dokument taki (kosztuje 20 euro) ważny jest początkowo 2 lata.

Osoba, która przekroczy granicę na podstawie zezwolenia uprawniającego do małego ruchu granicznego, może przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych jednorazowo do 60 dni, licząc od dnia wjazdu, jednakże łączny czas pobytu nie może przekraczać 90 dni w okresie każdych sześciu miesięcy liczonych od dnia pierwszego wjazdu.

Z zezwoleniem można przekraczać granicę dowolną ilość razy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto