Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studentki pielęgniarstwa PWSW w Przemyślu przypominają o profilaktyce raka piersi [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, głównie w krajach wysokorozwiniętych. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. O tym, jak ważna jest profilaktyka, mówią studentki pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

Jeśli chodzi o Polskę to dane Krajowego Rejestru Nowotworów potwierdzają, że zachorowalność na raka piersi wśród Polek stale rośnie: w 2010 r. było prawie 15,8 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a w 2013 r. – ponad 17 tys. Obecnie w ciągu roku wykrywa się u nas co najmniej 18-19 tys. zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tys. pacjentek umiera. W ostatnich 30 latach liczba zachorowań się podwoiła.

Bardzo ważna jest profilaktyka zdrowotna, czyli wszystkie działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Pierwotną profilaktyką jest zdrowy tryb życia, czyli zdrowa dieta, aktywność fizyczna.

Należy pamiętać o regularnych badaniach takich jak:

  • USG – które wykonuje się u młodszych kobiet, których piersi nie są wypełnione tkanką tłuszczową, piersi w których przeważa tkanka gruczołowa.
  • Mammografia – badanie dla piersi z przewagą tkanki tłuszczowej od 40 do 50 r.ż. co 2 lata, od 50 do 70 r.ż. co 1 rok. U kobiet z podwyższonym ryzykiem według zaleceń lekarza.

Samobadanie piersi jest podstawą w profilaktyce raka piersi. Powinno się je wykonywać się regularnie, minimum raz w miesiącu. Najlepszy czas na to badanie to 2-3 dni po menstruacji, aby uniknąć nadwrażliwości brodawek i tkliwości piersi.

Jak to robić?

  • Należy stanąć przed lustrem i dokładnie obejrzeć swój biust. Później zmienić pozycję – najpierw oprzeć ręce na biodrach, a po chwili umieść je za głowę.
  • Najczęściej bada się piersi na stojąco, siedząco.
  • Kolejnym elementem jest badanie dotykowe.
  • Najwygodniej jest je wykonywać pod prysznicem, bo gdy skóra jest namydlona, to łatwiej jest wyczuć wszelkie zmiany. Lewą rękę najlepiej położyć z tyłu głowy, a trzema środkowymi palcami prawej ręki naciskać lewą. Badając pierś wykonuje się ruchy okrężne w każdym kierunku, nie pomijając żadnego obszaru na piersi ani dołów pachowych. Później należy zamienić rękę i badaną pierś.

Dzień Pielęgniarki i Położnej w Wojewódzkim Szpitalu w Przem...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto