Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Surowsze kary dla przestępców i koniec z "wczasami" dla skazanych. Reforma kodeksu karnego i innych przepisów [LISTA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Sylwia Dąbrowa/Polska Press
- Kary muszą być na tyle surowe, żeby skutecznie odstraszały zwłaszcza najgroźniejszych przestępców, dopuszczających się zbrodni godzących w życie, zdrowie i wolność człowieka - twierdzi Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, ogłaszając finał prac nad reformą kodeksu karnego.

Minister sprawiedliwości ogłosił finał prac nad reformą kodeksu karnego oraz więziennictwa. Aby obowiązywały, muszą być one jeszcze przyjęte przez parlament.

- Kary muszą być adekwatne do winy, nie mogą też utwierdzać sprawców przestępstw w poczuciu bezkarności. Podstawowym obowiązkiem państwa jest zapewnić Polakom bezpieczeństwo. Więzienie to nie sanatorium - podkreśla Ziobro.

Tak gruntownego zmiany systemu kar już dawno nie było. Reforma przewiduje m.in. podniesienie górnej granicy "terminowej" kary pozbawienia wolności, podwyższenie kar za pedofilię i gwałty, szczególnie te, które kończą się śmiercią ofiary lub dużym uszczerbkiem zdrowia, konfiskatę aut pijanym kierowcom oraz podwyższenie kar za przyjmowanie łapówek.

Będą wprowadzone zamiany w zakresie kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Nowelizacja wprowadza nowe typy przestępstw za czyny, które w części nie były karalne.

- Dzisiaj prawo jest ślepe na karygodne czyny, np. zgwałcenie, którego wynikiem jest śmierć. Zagrożenie karą jest takie, jak za zwykłe zgwałcenie. Nowelizacja Kodeksu karnego zmienia tę sytuację – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

- Niestety, polskie sądy należą do najłagodniejszych w Europie. Za zabójstwo dożywotnie pozbawienie wolności jest orzekane w naszym kraju trzy razy rzadziej niż w innych krajach UE. Taka pobłażliwość rodzi poczucie bezkarności – dodał M. Warchoł.

Drugą z przełomowych reform wprowadzanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest program „Nowoczesne więziennictwo”.

- Nieuchronność kary - tak, surowość - tak, ale w ramach surowości kary nie tylko orzeczenia sądów, ale właśnie wykonanie, czyli więzienia. Wygoda osadzonego nie może też być stawiana ponad bezpieczeństwo funkcjonariuszy – podkreśla Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, odpowiedzialny za prace nad programem „Nowoczesne więziennictwo”.

Zobacz na slajdach, jakie najważniejsze zmiany zaplanowano w kodeksie karnym kodeksie postępowania karnego oraz ustawie o Służbie Więziennej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Surowsze kary dla przestępców i koniec z "wczasami" dla skazanych. Reforma kodeksu karnego i innych przepisów [LISTA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto