Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa w Drohojowie obchodziła jubileusz 10-lecia nadania jej imienia Jana Pawła II [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
W 2013 roku Szkole Podstawowej w Drohojowie w gminie Orły nadano imię Jana Pawła II. W piątek w placówce odbyły się uroczystości z okazji 10. rocznicy tego wydarzenia.

Imię Jana Pawła II Szkoła Podstawowa w Drohojowie nosi od 2013 roku. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą, której przewodniczył metropolita przemyski, ks. abp Adam Szal. Jest opiekunem, mentorem rodziny ok. 40 szkół z Archidiecezji Przemyskiej, którym patronuje Ojciec Święty.

- Szkoła Podstawowa w Drohojowie wchodziła w skład drohojowskiego Zespołu Szkół, w którym gimnazjum nosiło imię Ojca Świętego. Wyszliśmy z ideą, aby na wspólnych wartościach oprzeć prace zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Ta inicjatywa, pochodząca od nauczycieli, ale również od rodziców, była podjęta w momencie, kiedy byliśmy już jedną wspólną rodziną. Natomiast uwieńczeniem tego połączenia było nadanie imienia Jana Pawła II i działalności pod wspólnym patronem i wspólnym sztandarem - mówi Magdalena Wilk-Perłak, dyr. Szkoły Podstawowej w Drohojowie w gm. Orły.

Jak dodaje:

- W tym roku obchodzimy okrągłą rocznicę, dziesiątą rocznicę nadania imienia. Uznaliśmy, że to wspaniały czas i dobry moment na jubileusz. Aby w tych trudnych czasach podkreślić wagę patronatu Jana Pawła II, aby powrócić do tych nauk, które my dorośli, to starsze pokolenie, tak naprawdę ma w sercu od zawsze. Natomiast młodsze pokolenie, dzieci, potrzebują tego wzmocnienia, tych bodźców, aby wzrastać w lepszym świecie, aby mogły tworzyć lepszy świat. Dlatego myśląc o najmłodszych, postanowiliśmy w tak szczególny sposób obchodzić tą dzisiejszą uroczystości.

Artystyczną część obchodów wypełniły występy dzieci i młodzieży drohojowskiej podstawówki. Najmłodsi śpiewali piosenki. Starsi uczniowie zaprezentowali ciekawą inscenizację, przedstawiająca życie Jana Pawła II.

Drohojowska szkoła corocznie jest organizatorem szkolnych konkursów literackich, recytatorskich i plastycznych poświęconych Ojcu Świętemu.

Uczestnicy uroczystości dzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z papieżem Polakiem.

- Stałem przy ołtarzu, z lewej strony księdza, kiedy przyszedł tzw. komitetowy do zakrystii. Podał księdzu karteczkę na ołtarz. Po komunii ksiądz przeczytał karteczkę, popatrzył na komitetowego, a ten pokiwał głową, że tak. Ksiądz ogłosi, że Polak Karol Wojtyła został papieżem - wspomina Jan Janusz, sekretarz Urzędu Gminy w Orłach.

- Spośród wielu myśli wypowiadanych przez Jana Pawła II podczas pielgrzymek, dwie szczególnie utkwiły mi w pamięci. Pierwsza, to jaką miarą mierzyć człowieka. Czy miarą rozumu, umysłu, postępu naukowego, cywilizacyjnego, czy miarą zgromadzonych dóbr materialnych. Odpowiadał, że człowieka trzeba mierzyć miarą serca. A druga jego myśl to, że człowiek jest wielki nie poprzez to, co ma, co posiada, ale przez to, czym dzieli się z innymi - opowiadała Jan Pączek, starosta powiatu przemyskiego.

Na terenie Archidiecezji Przemyskiej, ale również szerzej w całej Polsce, szkoły noszące imię Jana Pawła II tworzą "rodzinę".

- Spotykamy się kilka razy w roku w różnych szkołach, na różnych uroczystościach, aby wspólnie kultywować jego naukę i idee nieść dalej w świat - dodaje M. Wilk-Perłak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoła Podstawowa w Drohojowie obchodziła jubileusz 10-lecia nadania jej imienia Jana Pawła II [WIDEO, ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto