Tak, po renowacji, może wyglądać cmentarz wojenny przy ul. Przemysława w Przemyślu [WIZUALIZACJE]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wizualizacja cmentarza wojennego przy ul. Przemysława w Przemyślu. Archiwum Mirosława Majkowskiego
Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl przy współpracy z prezydentem Przemyśla Wojciechem Bakunem rozpoczął prace zmierzające do odtworzenia tego cmentarza. Opracowana przez architekta wizualizacja oddaje częściowo ilość mogił i wygląd cmentarza z 1918 roku. To wstępna koncepcja.

W roku ubiegłym członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. razem z węgierskimi przyjaciółmi z Instytutu Historii i Muzeum Wojen w Budapeszcie oraz wolontariuszami, przy wsparciu Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i służb prezydenta Przemyśla oczyścili zapomnianą część cmentarza wojennego przy ul. Przemysława w Przemyślu.

- Znajdujące się w tej części kwatery pochodzą z lat 1915 - 1918 i skrywając szczątki 916 żołnierzy. Wśród nich nazwiska pochodzące z niemal połowy Europy. W bratnich mogiłach spoczywają Węgrzy, Austriacy, Polacy, Ukraińcy, Czesi, Słowacy, Rumunii, Bośniacy, Turcy, Niemcy, Rosjanie - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i prezes PSRH.

Związek Gmin Fortecznych TP przy współpracy z prezydentem Przemyśla rozpoczął prace zmierzające do odtworzenia tego cmentarza.

- Opracowana przez architekta wizualizacja oddaje częściowo ilość mogił i wygląd cmentarza z 1918 roku. Jest to bardzo wstępna koncepcja, czy może bardziej jedno z rozwiązań, które będzie konsultowane z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz naszymi partnerami z Budapesztu i Austriackiego Czarnego Krzyża. - twierdzi Majkowski.

Rekonstrukcja cmentarza przeprowadzona zostanie w ramach realizacji projektu "Zachowanie pamięci o poległych w Twierdzy Przemyśl - Wielka Wojna 1914-1918", realizowanego pod patronatem wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Piotra Pilcha.

Tak, po renowacji, może wyglądać cmentarz wojenny przy ul. P...

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie