- Kiszenie kapusty było kiedyś wielkim wydarzeniem, które gromadziło całe rodziny. O walorach zdrowotnych i leczniczych kiszonej kapusty wiedziały już nasze prababcie, dlatego w każdym domostwie nie mogło zabraknąć beczki z kiszoną kapustą. Kiszenie rozpoczynało się wczesnym rankiem, a kończyło późnym wieczorem. Czas pracy przy kiszeniu kapusty umilano sobie opowieściami oraz śpiewem - opisuje Gminne Centrum Kulturalne w Medyce.
W kiszeniu kapusty pomocne były również dzieci, które pomagały w układaniu kapusty w beczkach, czerpiąc ogromną radość z udeptywania kapusty bosymi stopami.
- Tradycja kiszenia kapusty spodobała się również naszym uczniom, którzy chętnie uczestniczyli w tej żywej lekcji historii - twierdzi GCK w Medyce.
W role aktorów wcieliły się znane i lubiane osoby z Koła Gospodyń z Medyki, Kapeli z Chałupek Medycki i Gminnego Centrum Kulturalnego. Oprócz obrzędów związanych z kiszenie kapusty, uczniowie mogli poznać inne czynności codzienne życie dawnej wsi oraz tradycje i zwyczaje w niej panujące.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?