Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia solankowa w Przemyślu. Obiekt mógłby powstać w Paku Miejskim lub w Parku Zasańskim na Lipowicy

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Tężnia solankowa będzie prawdopodobnie jednym z projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2021 w Przemyślu. - Wybudowanie tężni solankowej wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkańców Przemyśla oraz zwiększy atrakcyjność turystyczną całego miasta - mówi radny Bartłomiej Barczak z Przemyśla.

Na początku czerwca opisaliśmy pomysł zbudowania w Przemyślu tężni solankowej. To inicjatywa Bartłomieja Barczaka, radnego Rady Miejskiej z ramienia Regii Civitas.

- Park Zamkowy im. Mariana Strońskiego w Przemyślu uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Wybudowanie tężni solankowej wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkańców Przemyśla oraz zwiększy atrakcyjność turystyczną całego miasta. Tężnia solankowa dzięki cennym składnikom zawartym w roztworze solanki ma dobroczynny wpływ na zdrowie

- mówi wówczas Bartłomiej Barczak.

Tężnie solankowe - jakie zalety

Tężnie solankowe to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.

Polska Press

Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

Wojciech Bakun: Lokalizacja obiektu w Parku Miejskim byłaby bardzo utrudniona

Radny Barczak skierował oficjalną prośbę o budowę tężni do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna.

- Lokalizacja takiego obiektu w Parku Miejskim byłaby bardzo utrudniona. Dla potrzeby budowy tężni niezbędna jest odpowiednia infrastruktura (woda, kanalizacja, energia elektryczna). W Parku Miejskim jedynym takim miejsce są okolice Domku Ogrodnika. Niestety brakuje tam odpowiednio dużego placu dla wykonania tężni. Tego typu obiekty instalowane są bardzo często w centrach miast, na dużych osiedlach mieszkaniowych czy w okolicach obiektów sportowo-rekreacyjnych

- uważa prezydent Bakun.

Prezydent Przemyśla wskazuje, że tężnia solankowa nie jest obiektem samoobsługowym. Wymaga stałego nadzoru przez przeszkolony personel odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie. Działanie tężni musi być monitorowane w książce serwisowej oraz książce pomiaru stężenia solanki.

Polska Press

- Z uwagi na brak wolnych środków finansowych w budżecie miasta w 2021 r. budowa tężni solankowej w Przemyślu nie jest możliwa - napisał Bakun w odpowiedzi na interpelację radnego Barczaka i dodał, że istnieje możliwość budowy tężni w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Miasto szacuje, że wybudowanie tężni o wymiarach 10 m x 1,30 x 3,65 m wysokości to koszt 150 tys. zł. Roczne utrzymanie obiektu to kolejne 35 tys. zł.

Tężnia solankowa w Przemyślu. Dwie możliwe lokalizacje

Radny Bartłomiej Barczak "nie składa broni" i jest na etapie przygotowania projektu do Budżetu Obywatelskiego. Termin składania projektów rozpoczyna się 30 lipca br.

- Rozmawiałem z kilkoma wykonawcami takich obiektów. Chciałbym, aby tężnia powstała w Parku Miejskim lub w Parku Zasańskim na Lipowicy - mówi radny.

Na Podkarpaciu tężnie solankowe funkcjonują w Iwoniczu-Zdroju, Rymanowie i Horyńcu-Zdroju. Przemyśl byłby pierwszym miastem "nieuzdrowiskowym" z takim obiektem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto