Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To chyba najładniejsza restauracja na Podkarpaciu. Ściany Perły Przemyśla zdobią dzieła znanych malarzy [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wnętrza restauracji Perła Przemyśla w budynku dworca kolejowego w Przemyślu wyglądają jak galeria sztuki.
Wnętrza restauracji Perła Przemyśla w budynku dworca kolejowego w Przemyślu wyglądają jak galeria sztuki. Perła Przemyśla/Facebook
Restauracja "Perła Przemyśla", prowadzona przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej, znajduje się w budynku dworca kolejowego w Przemyślu. Uwagę zwracają malowidła na ścianach autorstwa Mariana Strońskiego, Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi.

Zabytkowy dworzec PKP w Przemyślu, z zachowanym neobarokowym wystrojem, został zbudowany w latach 1859-1860, a następnie przebudowany w 1895 roku. Oprócz poczekalni, największym pomieszczeniem jest restauracja.

W 2019 r. Perłę Przemyśla otworzył tutaj Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Uwagę zwraca wystrój lokalu, który został pieczołowicie odnowiony. Na ścianach podziwiać można malowidła Mariana Strońskiego, Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi.

Marian Stroński urodził się w 1892r. w Łozowej koło Tarnopola (dzisiejsza Ukraina) a zmarł w 1977 r. w Przemyślu. W 1901 r. wraz z rodzicami na stałe osiedli w Przemyślu. Do 1913 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a jego profesorami byli m.in. Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski. Po pobycie w Krakowie kształcił się w Akademii Wiedeńskiej u Kazimierza Pochwalskiego. Przed II wojną światową wiele podróżował, m.in. do Włoch i na Bałkany. W czasie II wojny światowej spłonęło jego mieszkanie i znaczna część jego dorobku artystycznego. Wrócił do Przemyśla. Pracował przy odnawianiu malowideł z postaciami alegorycznymi w holu dworca kolejowego, namalował wiele portretów, pracował przy około 30 obiektach sakralnych, odnowił malowidła w sali posiedzeń Rady Miasta, namalował wiele obrazów olejnych, także o tematyce religijnej. W Przemyślu co roku przyznawana jest nagroda im. Mariana Strońskiego.

Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w 1875 w Przemyślu, zmarł w 1944 w Rzeszowie. Polski malarz. Prace Feliksa Michała Wygrzywalskiego znajdują się między innymi w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lwowskiej Galerii Sztuki i w zbiorach prywatnych. Na rynku antykwarycznym jest cenionym marynistą oraz twórcą śródziemnomorskich i orientalnych scen rodzajowych.

Jan Talaga urodził się w 1876 r. Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej, zmarł w 1955 r. w Krakowie. Polski malarz, członek ruchów artystycznych Młodej Polski i Secesji Wiedeńskiej.

Wnętrza restauracji Perła Przemyśla w budynku dworca kolejowego w Przemyślu wyglądają jak galeria sztuki.

To chyba najładniejsza restauracja na Podkarpaciu. Ściany Pe...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto