To chyba najładniejsza restauracja na Podkarpaciu. Ściany Perły Przemyśla zdobią dzieła znanych malarzy [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wnętrza restauracji Perła Przemyśla w budynku dworca kolejowego w Przemyślu wyglądają jak galeria sztuki.
Wnętrza restauracji Perła Przemyśla w budynku dworca kolejowego w Przemyślu wyglądają jak galeria sztuki. Perła Przemyśla/Facebook
Restauracja "Perła Przemyśla", prowadzona przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej, znajduje się w budynku dworca kolejowego w Przemyślu. Uwagę zwracają malowidła na ścianach autorstwa Mariana Strońskiego, Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi.

Zabytkowy dworzec PKP w Przemyślu, z zachowanym neobarokowym wystrojem, został zbudowany w latach 1859-1860, a następnie przebudowany w 1895 roku. Oprócz poczekalni, największym pomieszczeniem jest restauracja.

W 2019 r. Perłę Przemyśla otworzył tutaj Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Uwagę zwraca wystrój lokalu, który został pieczołowicie odnowiony. Na ścianach podziwiać można malowidła Mariana Strońskiego, Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi.

Marian Stroński urodził się w 1892r. w Łozowej koło Tarnopola (dzisiejsza Ukraina) a zmarł w 1977 r. w Przemyślu. W 1901 r. wraz z rodzicami na stałe osiedli w Przemyślu. Do 1913 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a jego profesorami byli m.in. Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski. Po pobycie w Krakowie kształcił się w Akademii Wiedeńskiej u Kazimierza Pochwalskiego. Przed II wojną światową wiele podróżował, m.in. do Włoch i na Bałkany. W czasie II wojny światowej spłonęło jego mieszkanie i znaczna część jego dorobku artystycznego. Wrócił do Przemyśla. Pracował przy odnawianiu malowideł z postaciami alegorycznymi w holu dworca kolejowego, namalował wiele portretów, pracował przy około 30 obiektach sakralnych, odnowił malowidła w sali posiedzeń Rady Miasta, namalował wiele obrazów olejnych, także o tematyce religijnej. W Przemyślu co roku przyznawana jest nagroda im. Mariana Strońskiego.

Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w 1875 w Przemyślu, zmarł w 1944 w Rzeszowie. Polski malarz. Prace Feliksa Michała Wygrzywalskiego znajdują się między innymi w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lwowskiej Galerii Sztuki i w zbiorach prywatnych. Na rynku antykwarycznym jest cenionym marynistą oraz twórcą śródziemnomorskich i orientalnych scen rodzajowych.

Jan Talaga urodził się w 1876 r. Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej, zmarł w 1955 r. w Krakowie. Polski malarz, członek ruchów artystycznych Młodej Polski i Secesji Wiedeńskiej.

Wnętrza restauracji Perła Przemyśla w budynku dworca kolejowego w Przemyślu wyglądają jak galeria sztuki.

To chyba najładniejsza restauracja na Podkarpaciu. Ściany Pe...

Ciasto malinowe "Pianka"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie