Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Top 12 najbardziej poszukiwanych pracowników w woj. podkarpackim [ZDJĘCIA]

Anna Bartosiewicz
W powiecie przemyskim występuje nadwyżka pracowników – wynika z danych za I półrocze 2018 r., zebranych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby wykonujące zawody maksymalnie nadwyżkowe. Nie ma dla nich żadnych ofert pracy w urzędach pracy. Do grupy nieszczęśliwców należą:

- dietetycy i żywieniowcy
- kaletnicy, rymarze i pokrewni
- kierowcy operatorzy wózków jezdniowych
- nauczyciele akademiccy
- operatorzy urządzeń wiertniczych i wydobywczych ropy, gazu i innych surowców
- operatorzy wolnobieżnych maszyn rolniczych i leśnych
- pracownicy do spraw transportu
- pracownicy obsługi biura gdzie indziej niesklasyfikowani
- robotnicy wykonujący prace proste przy uprawie roślin i hodowli zwierząt
- robotnicy wykonujący prace proste w kopalniach i kamieniołomach

Powiat przemyski stanowi ewenement w skali województwa podkarpackiego. Co prawda w pozostałych powiatach także można wskazać zawody nadwyżkowe lub maksymalnie nadwyżkowe, ale pracodawcy poszukują w nich również osób, których brakuje na rynku pracy. Przykładowo, w powiecie bieszczadzkim występuje duże zapotrzebowanie na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, w powiecie leżajskim oferty pracy czekają m.in. na operatorów maszyn do prania, a w Rzeszowie brakuje strażaków.

W woj. podkarpackim na wagę złota są kierownicy w instytucjach opieki zdrowotnej. Pracodawcy na próżno szukają ich w urzędach pracy, podczas kiedy zapotrzebowanie na tego rodzaju pracowników występuje w Rzeszowie. Osoby spełniające odpowiednie wymagania w ogóle nie zgłaszają się do urzędów pracy. Dlatego też specjalizacja ta trafiła na szczyt listy zawodów maksymalnie deficytowych w woj. podkarpackim. Instytucje opieki zdrowotnej, które chcą zatrudnić kierownika, muszą szukać takiej osoby poza urzędami pracy.

Z monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, który prowadzony jest zgodnie z zaleceniami przygotowanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wynika, że w I półroczu 2018 r. w woj. podkarpackim występował popyt na licznych pracowników szeregowych, a także na kierowników. W serwisie Gratka.pl można znaleźć liczne oferty pracy dla kontrolerów jakości, kierowców, pracowników produkcji czy operatorów maszyn. Pracodawcy z poszczególnych powiatów zgłaszali nieco inne zapotrzebowanie do urzędów pracy. Największy problem ze znalezieniem pracowników mieli w grupie zawodów, których listę prezentujemy w galerii.

Źródło: mz.praca.gov.pl
W powiecie przemyskim występuje nadwyżka pracowników – wynika z danych za I półrocze 2018 r., zebranych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby wykonujące zawody maksymalnie nadwyżkowe. Nie ma dla nich żadnych ofert pracy w urzędach pracy. Do grupy nieszczęśliwców należą: - dietetycy i żywieniowcy - kaletnicy, rymarze i pokrewni - kierowcy operatorzy wózków jezdniowych - nauczyciele akademiccy - operatorzy urządzeń wiertniczych i wydobywczych ropy, gazu i innych surowców - operatorzy wolnobieżnych maszyn rolniczych i leśnych - pracownicy do spraw transportu - pracownicy obsługi biura gdzie indziej niesklasyfikowani - robotnicy wykonujący prace proste przy uprawie roślin i hodowli zwierząt - robotnicy wykonujący prace proste w kopalniach i kamieniołomach Powiat przemyski stanowi ewenement w skali województwa podkarpackiego. Co prawda w pozostałych powiatach także można wskazać zawody nadwyżkowe lub maksymalnie nadwyżkowe, ale pracodawcy poszukują w nich również osób, których brakuje na rynku pracy. Przykładowo, w powiecie bieszczadzkim występuje duże zapotrzebowanie na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, w powiecie leżajskim oferty pracy czekają m.in. na operatorów maszyn do prania, a w Rzeszowie brakuje strażaków. W woj. podkarpackim na wagę złota są kierownicy w instytucjach opieki zdrowotnej. Pracodawcy na próżno szukają ich w urzędach pracy, podczas kiedy zapotrzebowanie na tego rodzaju pracowników występuje w Rzeszowie. Osoby spełniające odpowiednie wymagania w ogóle nie zgłaszają się do urzędów pracy. Dlatego też specjalizacja ta trafiła na szczyt listy zawodów maksymalnie deficytowych w woj. podkarpackim. Instytucje opieki zdrowotnej, które chcą zatrudnić kierownika, muszą szukać takiej osoby poza urzędami pracy. Z monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, który prowadzony jest zgodnie z zaleceniami przygotowanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wynika, że w I półroczu 2018 r. w woj. podkarpackim występował popyt na licznych pracowników szeregowych, a także na kierowników. W serwisie Gratka.pl można znaleźć liczne oferty pracy dla kontrolerów jakości, kierowców, pracowników produkcji czy operatorów maszyn. Pracodawcy z poszczególnych powiatów zgłaszali nieco inne zapotrzebowanie do urzędów pracy. Największy problem ze znalezieniem pracowników mieli w grupie zawodów, których listę prezentujemy w galerii. Źródło: mz.praca.gov.pl RyanMcGuire/ Pixabay.com
Rynek pracy w woj. podkarpackim jest silnie zróżnicowany. Chociaż w powiecie przemyskim wszystkie oferty pracy zgłaszane w urzędach przez pracodawców znajdują swoich amatorów, to w woj. podkarpackim przedsiębiorcy mają problem z obsadzeniem wszystkich dostępnych stanowisk pracy. Zobacz, w jakich zawodach najłatwiej jest o zatrudnienie na Podkarpaciu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Top 12 najbardziej poszukiwanych pracowników w woj. podkarpackim [ZDJĘCIA] - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto