Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne potrawy Pogranicza Nadsańskiego nad Wyczawą

Agata Hemon
Agata Hemon
Agata Hemon Prezentacja potraw konkursowych
Pogranicze Nadsańskie w skład którego wchodzą m. in.: powiaty jarosławski, lubaczowski, przeworski, przemyski to region z którego zespoły oraz koła gospodyń wiejskich wzięły udział w „X Biesiadzie nad Wyczawą” czyli prezentacji tradycyjnych potraw wiejskich.

Odbyła się ona 12 września w Wiązownicy przez którą przepływa rzeka Wyczawa. Zamysłem imprezy jest ocalenie od zapomnienia oryginalnych, regionalnych potraw wiejskich, które tak jak dawniej były sporządzane z tego co w polu, lesie oraz wodzie. Każdy zespół prezentował w konkursie dwie potrawy: jedną gotowaną i jedną pieczoną oraz przedmiot użyteczny w dawnej kuchni, pomocny w przygotowywaniu, bądź przechowywaniu potraw – zobaczyć można było m. in.: dzieże, maślnice, żeliwne rondle, łapkę na muchy itp. Dodatkowo każda grupa zaprezentowała inscenizowaną piosenkę o tematyce kulinarnej, wykazując się pomysłowością i muzykalnością.

Komisja oceniająca tradycyjne potrawy w składzie: Joanna Łacińska – Zajazd „Galicja” w Wiązownicy, Grażyna Dobrowolska – Centrum Kulturalne w Przemyślu, Krzysztof Zieliński – Stowarzyszenie „Pro Carpathia” z Rzeszowa, przyznało następujące nagrody:

Dwie równorzędne I Nagrody dla:
- Zespołu „Jawor” z Jawornika Polskiego za serwatczankę i targanice.
- Zespołowi „Radawiacy” z Radawy za zupę grochową ze śliwkami i kotyki.

II Nagrodę dla Koła Gospodyń Wiejskich z Wyszatyc za maczke i jabczyniak.
III Nagrodę dla Zespołu z Zapałowa za kwaśnicę i kaczkę pieczoną.

Ponadto przyznano wyróżnienia dla: Koła Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki za kwasówkę i pieróg z ziemniakami i miętą, Zespołu Śpiewaczego z Wiązownicy za rybę faszerowaną i pierogi z bobu, Zespołu z Maćkówki za zupę ze świeżych ogórków i zapiekankę z mięsem, Zespołu z Rożniatowa za krupnik ze śliwkami suszonymi i placek z marchwi.

W konkursie muzycznym jury: Stanisław Baryła - Jarosław i Ryszarda Mazur – Pruchnik równorzędne nagrody przyznało Zespołowi z Maćkówki i Zespołowi z Rożniatowa.

Zmagania konkursowe nie zakończyły biesiady, gdyż dla przybyłej publiczności przygotowano liczne atrakcje: występ Kapeli „Gacoki” z Gaci, stoisko z rękodziełem ludowym, zjeżdżalnie dla dzieci, małą gastronomię, a na koniec zabawę taneczną.

Dzięki połączeniu prezentacji tradycyjnego jadła wiejskiego z pokazem sprzętów i przedmiotów przydatnych w dawnym gospodarstwie otrzymaliśmy zarys dawnej kuchni. Kuchni mądrej – wykorzystującej dostępne produkty, nie marnującej składników, pożywnej, a przede wszystkim smacznej i zdrowej. Zatem warto do niej powracać kultywując tym samym nasze kulinarne dziedzictwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto