Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tyle zapłacimy za prąd kupując sprzęt wyższej klasy energetycznej. Tabela wyliczeń - to się może opłacić

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Klasa energetyczna może przyczynić się do wysokości rachunku za prąd jaki dostajemy. Zobaczcie czy warto dopłacić do sprzętu, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Sprawdzamy. 

Zobaczcie na kolejnych zdjęciach, do których sprzętów lepiej dopłacić i po jakim czasie się to zwróci >>>
Klasa energetyczna może przyczynić się do wysokości rachunku za prąd jaki dostajemy. Zobaczcie czy warto dopłacić do sprzętu, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Sprawdzamy. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach, do których sprzętów lepiej dopłacić i po jakim czasie się to zwróci >>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W naszych domach jesteśmy otoczeni sprzętami elektrycznymi. Kupując nowe urządzenie mamy duży wybór, możemy kierować się ceną sprzętu, klasą energetyczną czy specyfikacją. Jak się okazuje wybierając sprzęt najwyższej klasy energetycznej możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Zobaczcie ile.

Klasa energetyczna określa zużycie prądu przez urządzenie elektryczne zgodnie z unijnymi dyrektywami ELD 92/75/WE.

Klasy efektywności energetycznej to skala od A do G, gdzie G to urządzenia najmniej efektywne, z kolei A odpowiada urządzeniom najbardziej oszczędnym. Do litery A dodaje się plusy (+), dla wyjątkowo efektywnych urządzeń. Wyróżnia się klasy A+, A++ i A+++.

Czytaj także: W tych godzinach prąd w domach jest najtańszy -wyliczenia. O tej porze najlepiej nie włączać pralki, zmywarki i piekarnika

Zasada jest całkiem prosta im wyższa klasa energetyczna tym mniejsze zużycie energii elektrycznej przez dany sprzęt, ale i wyższa cena za urządzenie.

W tym roku warto oszczędzać prąd ze względy na zamrożenie cen. Stawka za prąd po przekroczeniu 2000kWh będzie wyższa.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (tzw. Tarcza Solidarnościowa), gwarantuje gospodarstwom domowym stałą cenę prądu na obecnym (czyli tegorocznym) poziomie do 2 tys. kWh zużycia rocznego. Większy roczny limit zużycia energii elektrycznej przysługuje gospodarstwom, w którym są osoby z niepełnosprawnością i wynosi on 2,6 kWh. Z kolei w przypadku rodzin trzy plus - czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników, limit ten został określony na poziomie 3 tys. kWh.

Na mocy ustawy ograniczającą wysokość cen energii elektrycznej, przyjętej przez Sejm 20 października, został wprowadzony mechanizm „maksymalnej” ceny energii elektrycznej stosowanej przez sprzedawców energii. Cena maksymalna prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych wyniesie 693 zł/MWh. Cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców energii w rozliczeniach z gospodarstwami domowymi po przekroczenia limitów zużycia.

Stawki za prąd, gdy kupujemy sprzęt wyższej klasy energetycznej

W poniższej galerii zobaczcie ile zaoszczędzimy, gdy kupimy sprzęt najwyższej klasy energetycznej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle zapłacimy za prąd kupując sprzęt wyższej klasy energetycznej. Tabela wyliczeń - to się może opłacić - Gazeta Pomorska

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto