Uchwała antysmogowa. Urzędnicy na Podkarpaciu sprawdzają, czy ludzie wymieniają "kopciuchy"

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wymiana starych urządzeń grzewczych na paliwo stałe jest obowiązkowa, dlatego urzędnicy samorządów gminnych będą kontrolować, jak jest ona realizowana. Nz.: Drony wykrywają źródła smogu w Boguchwale
Wymiana starych urządzeń grzewczych na paliwo stałe jest obowiązkowa, dlatego urzędnicy samorządów gminnych będą kontrolować, jak jest ona realizowana. Nz.: Drony wykrywają źródła smogu w Boguchwale Paweł Dubiel
Udostępnij:
Do końca tego roku mieszkańcy woj. podkarpackiego mają obowiązek wymienić pozaklasowe kotły na paliwo stałe, które mają ponad 10 lat lub nie posiadają tabliczki znamionowej. Tak głosi uchwała antysmogowa sejmiku podkarpackiego ogłoszona w czerwcu 2018 roku. Urzędnicy będą sprawdzać, czy „kopciuchy” są wymieniane.

Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać na Podkarpaciu niektóre zapisy tzw. Uchwały antysmogowej, która nakazuje do końca 2021 roku wymianę wszystkich pozaklasowych kotłów na paliwo stałe, które mają ponad 10 lat lub nie posiadają tabliczki znamionowej. Uchwała określa dwuletnie okresy przejściowe dla wymiany kotłów.

Następne daty graniczne wymiany starych urządzeń grzewczych to:

  • 1 stycznia 2024 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji;
  • 1 stycznia 2026 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji;
  • 1 stycznia 2028 r. w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Jakich kotłów nie dotyczy uchwała

Uchwała antysmogowa nie nakazuje wymiany kotłów o parametrach V klasy oraz lepszych, nie odnosi się również do kotłów gazowych oraz olejowych.

W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń, w tym kominków, od 1 stycznia 2023 roku będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. Nakaz wymiany nie dotyczy natomiast urządzeń, które nie są używane i stanowią wyłącznie element dekoracyjny lub awaryjne źródło ogrzewania.

Jak określić wiek kotła

Na stronie urzędu marszałkowskiego https://powietrze.podkarpackie.pl/ można przeczytać, jak określać wiek kotła. Robimy to w każdym przypadku w odniesieniu do dnia ogłoszenia uchwały antysmogowej, tj. 2 czerwca 2018 r. Przykładowo: kocioł bezklasowy, który 2 czerwca 2018 r. miał 10 lat, należy wymienić do 1 stycznia 2022 r. Natomiast jeżeli kocioł bezklasowy miał w dniu 2 czerwca 2018 r. na przykład 9 lat, to należy go wymienić do 1 stycznia 2024 r. Podobnie postępujemy w przypadku kolejnych okresów przejściowych wskazanych w uchwale.

Gdy brakuje faktury…

Z uwagi na to, że producenci kotłów na tabliczkach znamionowych podają tylko rok produkcji kotła, to przy braku innych dowodów (np. faktura z datą zakupu), zgodnie z zapisami kodeksu postępowania administracyjnego, wszelkie wątpliwości rozstrzyga się na korzyść strony.

Przykładowo: kocioł posiadający na tabliczce znamionowej rok 2008 r. należy uznać, że w 2018 r. nie miał pełnych 10 lat w chwili ogłoszenia uchwały (tj. 2 czerwca 2018 r.) 10 lat minęło dopiero 31 grudnia 2018 r. Tak więc graniczną datą wymiany będzie 1 stycznia 2024 r. Podobnie w przypadku kotłów wyprodukowanych w 2013 r. bez dowodu daty zakupu, w dniu 2 czerwca 2018 r. nie miały pełnych 5 lat (5 lat minęło 31 grudnia 2018 r.), tak więc ich wymiana powinna nastąpić do 1 stycznia 2026 r.

Będą kontrole

Wymiana starych urządzeń grzewczych na paliwo stałe jest obowiązkowa, dlatego urzędnicy samorządów gminnych będą kontrolować, jak jest ona realizowana. Jak słyszymy w Departamencie Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, kontrole w tym roku polegają na edukowaniu obywateli i sprawdzaniu, czym oni palą w piecach.

Natomiast od 1 stycznia przyszłego roku, kiedy upłynie pierwszy termin przejściowy podany w uchwale antysmogowej, dotyczący wymiany kotłów, urzędnicy samorządów gminnych, ewentualnie straż gminna lub miejska, będą mieli prawo sprawdzać, jakimi źródłami ciepła dysponują mieszkańcy.

Kontrole te nie będą kończyły się karą, ale pouczeniem o obowiązku pilnej wymiany „kopciucha” oraz możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę oraz montaż nowego kotła.

Dofinansowanie może dotyczyć również termomodernizacji budynków mieszkalnych jak również instalacji urządzeń grzewczych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Informacji na ten temat warto szukać w urzędach gmin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Uchwała antysmogowa. Urzędnicy na Podkarpaciu sprawdzają, czy ludzie wymieniają "kopciuchy" - Nowiny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie