Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Podkarpacia będą zachęcani do wybierania szkół zawodowych

Robert Orzechowski
szkoły na podkarpaciu
szkoły na podkarpaciu Zdj. ilustracyjne / Fot. Marzena Bugała/Polskapresse
W kilkudziesięciu gimnazjach uczniowie z Podkarpacia wezmą udział w lekcjach podczas których będą zachęcani do wyboru szkół zawodowych. W trakcie tych zajęć uczniowie zamiast podręczników będą korzystać z komiksów.

Lekcje prowadzone będą w szkołach w ramach projektu "Podkarpacie stawia na zawodowców", który realizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie.

Jak poinformowała PAP kierowniczka Wydziału Projektów Własnych w WUP Małgorzata Kawalec, lekcje zostaną przeprowadzone w minimum 30 szkołach, w co najmniej 150 klasach. "Chcielibyśmy, aby w akcji wzięło udział co najmniej 5 tys. uczniów - tyle komiksów zostanie wstępnie wydrukowane. Poprzez tę formę chcemy dotrzeć do młodzieży gimnazjalnej, do której tradycyjny przekaz reklamowy nie dociera. Chcemy właśnie komiksem zachęcić gimnazjalistów do świadomego wyboru ścieżki edukacyjno-zawodowej" - dodała.

Młodzież w trakcie lekcji poprzez zabawę i ćwiczenia będzie mogła porozmawiać o swojej przyszłości zawodowej i możliwościach rozwoju, jakie stwarza obecny rynek pracy. Za pomocą krótkiej i wciągającej historyjki poruszane będą kwestie interesujących zawodów czy korzyści związanych z kształceniem zawodowym. Podczas takich zajęć młodzież będzie rozmawiać m.in. o tym, co chciałaby robić w życiu, w jakiej branży pracować i jak osiągnąć ten cel.

Kawalec podkreśliła, że powodów, dla których warto wybrać szkołę zawodową jest wiele. "Szkoła zawodowa to satysfakcja i gwarancja szybkiego znalezienia pracy w zawodzie. To także wolność, gdyż sami decydujemy czy pracujemy dla kogoś, czy na własny rachunek. Zawód to pomysł na życie" - zaznaczyła.

Z tą opinią zgadza się również dyrektor WUP w Rzeszowie Tomasz Czop. Jego zdaniem, jeszcze kilkanaście lat temu, "zawodówka" kojarzyła się bardzo negatywnie. Start w lepsze życie i sukces miały zapewniać licea ogólnokształcące i technika.

"Projekt który realizujemy ma zmienić postrzeganie tego typu szkół, bo po ich ukończeniu jest szansa znaleźć pracę" - zaznaczył.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że pracodawcy najbardziej cenią sobie ludzi z doświadczeniem oraz te osoby, które posiadają konkretne umiejętności. Poszukiwani są pracownicy, którzy posiadają wykształcenie techniczne, ekonomiczne, medyczne i informatyczne.

"Potwierdzają to dane powiatowych urzędów pracy, w których jest więcej ofert pracy dla m.in. pielęgniarzy/pielęgniarek, operatorów maszyn, spawaczy i mechaników samochodowych niż dla socjologów czy filologów" - powiedział Czop.

W ramach projektu pn. "Podkarpacie stawia na zawodowców" ponad 12 tys. uczniów odbędzie staże i praktyki zawodowe. Projekt zakłada również m.in. stworzenie 80 pracowni doradztwa edukacyjno-zawodowego i utworzenie 20 nowych kierunków w szkołach na potrzeby rynku pracy. Wartość projektu wynosi 75 mln zł i w znacznej części jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Udział w projekcie bierze m.in. ponad 170 szkół zawodowych z województwa podkarpackiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto