Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukazała się kontynuacja "Aptekarki" Magdy Skubisz. I już zbiera świetne recenzje!

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
"Czarci ogród" - taki tytuł nosi drugi tom sagi rodu Tyszkowskich, zapoczątkowany "Aptekarką".

- Wskutek niecnej intrygi pewnej szlachcianki Katja wymyka się Antoniemu z rąk - przybliża treść Wydawnictwo Media Rodzina. - Rozdarty bólem beznadziejnego uczucia do dziewki z ludu, miotający się od miłości do nienawiści i od pogardy do uwielbienia, udręczony Tyszkowski robi to, co umie najlepiej: bezlitośnie dręczy innych. Wartkie koleje niemożliwego związku tych dwojga wzbogaca genialne tło obyczajowe: modne hobby szlachcica-kretyna z sąsiedniego dworu, przerażające praktyki kobiece i kidnaping w dziewiętnastowiecznym wydaniu.

"Czarci ogród" jest opowiedziany z perspektywy Tyszkowskiego. - Pozwala wejść w skórę wyniosłego szlachcica, co jest bezsprzecznie paskudnym doznaniem, i wraz z nim udać się w brawurową podróż po meandrach dziewiętnastego wieku, co jest z całą pewnością doznaniem niezapomnianym.

- "Czarci ogród" wciągnął mnie bez reszty. Zielarstwo nieustannie oscyluje tu na granicy cenionej wiedzy i zabobonu. Okazuje się, że nawet w zdominowanym przez mężczyzn świecie znajdzie się miejsce dla silnych kobiet po obu stronach - dobra i zła. Książka was rozbawi, zaskoczy i zatrwoży, pozostawiając niedosyt i oczekiwanie na więcej - poleca Anna Jankowiak @wiedzma-od-wiedzy..

"Fenomenalna książka, druga część nie mniej ciekawa od pierwszej, choć napisana z innej perspektywy. Za krótka. To są jedne z najlepszych powieści, jakie czytałam!"; "Ostatnio skończyłam drugi tom sagi rodu Tyszkowskich. Już sam tytuł jest niezwykle ciekawy. Najbardziej podoba mi się to, że autorka posługuje się językiem, którym posługiwano się wtedy. Muszę przyznać także, że historia jaką wymyśliła i sposób w jaki ją przedstawiła też jest niezwykle nowatorski"; "Imponująca wyprawa w głąb szlacheckiej impertynencji! Historia dostrzegalnie brawurowa, wręcz rozdzierająca treścią zadzierzystych zdarzeń, z pewnością burzliwa, zadziorna i prowokacyjna" - to tylko niektóre z recenzji dodanych na stronie Empiku.

Przypomnijmy, co tak zafascynowało Magdę Skubisz z Przemyśla, że postanowiła napisać opowieść o rodzie Tyszkowskich.

- Musiałabym zacząć od tego, że dość mocno zapadłam na chorobę autoimmunologiczną. To był okres intensywnej, emocjonalnej pracy. Miałam do wyboru albo pójść na męczącą, co obserwowałam u bliskiej mi osoby, kurację sterydową albo zacząć leczyć się ziołami. Zdecydowałam się na ten drugi krok . Do tej pory dziwię się, że byłam tak odważna, bo nigdy wcześniej nie sięgałam po naturalne metody. Stwierdziłam - spróbuję. Jeśli mi to nie pomoże, będę się kurować inaczej. Przeszłam na dietę i zapisałam się na kurs zielarski w Krośnie. Chyba najlepszy w całej Polsce, przynajmniej takie ma recenzje, prowadzony przez dr Henryka Różańskiego. Tam zetknęłam się ze starymi przepisami zielarskimi. Oprócz tego, że zaczęłam funkcjonować z moją choroba w taki sposób, że dziś mi nie przeszkadza w życiu, to zaznajomiłam się z metodami leczenia stosowanymi w XIX w. na terenach Galicji. To był ten pierwszy impuls, pomysł na książkę. Wiedziałam, że bohaterką będzie kobieta, która tak leczy, bo nie ma innych możliwości. Opisane w książce miejsca to górskie wioski, gdzie zimą nie dojeżdżał lekarz. Cała medycyna ludowa opierała się na zielarkach, akuszerkach. Brakowało mi tylko historii bardziej fabularnej. Miałam szczęście. Mój sąsiad - Janusz Dedio opowiedział mi o rodzie Tyszkowskich, z którym jest powiązany i zaraził dziejami tej niezwykłej rodziny. Z kolei życiorysy braci Antoniego i Józefa przybliżył mi znakomity historyk Bieszczadów Maciej Augustyn, od którego otrzymałam drzewo genealogiczne głównej bohaterki - Katarzyny Podoły - mówiła nam.

Magda Skubisz to absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kierunek wokalny). Zawodowo zajmuje się emisją głosu, a także współpracuje z rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych. Jako wokalistka wystąpiła m.in. z Urszulą Dudziak, a jej uczniami byli finaliści Voice of Poland - Arek Kłusowski i Kamil Bijoś. Autorka czterech powieści opowiadających o przemyskich licealistach: ”LO Story” , "Dżus&Dżin”, „Chałturnik” i "Master". Laureatka Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2014 r. oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2020 r. w plebiscycie "Nowin" znalazła się w gronie "TOP 15 wpływowych kobiet Podkarpacia".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto