Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy masowo zakładają firmy w Polsce. Jakie usługi świadczą?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Najwięcej działalności gospodarczych należących do Ukraińców - według Polskiej Klasyfikacji Działalności - dotyczy branży fryzjerskiej i kosmetycznej, bo jest to aż 1131 firm.
Najwięcej działalności gospodarczych należących do Ukraińców - według Polskiej Klasyfikacji Działalności - dotyczy branży fryzjerskiej i kosmetycznej, bo jest to aż 1131 firm. Karolina Misztal
Obywatele Ukrainy coraz chętniej zakładają w naszym kraju działalność gospodarczą. Tylko w tym roku złożyli aż 9374 wnioski o założenie działalności, co jest dotychczasowym rekordem. Czym zwykle zajmują się nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy?

Początek tego roku nie był udany dla polskich przedsiębiorców. Jak wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, w lutym br. zarejestrowano niemal 5000 mniej nowych działalności gospodarczych niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Rekordowa liczba firm założonych przez obywateli Ukrainy

Natomiast już w marcu ten niepokojący trend został wyhamowany, dzięki obywatelom z Ukrainy.

Oni bowiem do końca 2021 r. zarejestrowali w Polsce 7117 działalności gospodarczych prowadzonych, a w samym 2022 roku i tylko do września złożyli aż 9374 wnioski o założenie działalności.

Jakie biznesy interesują Ukraińców?

Najwięcej działalności gospodarczych należących do Ukraińców — według Polskiej Klasyfikacji Działalności — dotyczy branży fryzjerskiej i kosmetycznej, bo jest to aż 1131 firm.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także własne biznesy związane z:

  • oprogramowaniem (1093 firm),
  • robotami budowlano-wykończeniowymi (605 firm),
  • robotami budowlanymi (449 firm).

Brak barier i bliskość domu sprzyja biznesom

Z danych zebranych przez firmę analityczną InfoCredit wynika, że duży odsetek Ukraińców wiąże z naszym krajem nie tylko przyszłość rodzinną, ale także biznesową.

ZPP wskazuje, że bliskość do pozostawionego domu z pewnością ma znaczenie w osadzaniu się na terenie Polski, a realizacja zawodowa znajduje przełożenie nie tylko w pracy na etacie, ale też w nowo otwieranych działalnościach.

Motywujące dla Ukraińców jest również zniesienie barier w zatrudnieniu, gdyż obecnie nie trzeba żadnych zezwoleń — jest tylko procedura powiadomienia powiatowego urzędu pracy, że dana osoba jest zatrudniona. Do sierpnia niemal 390 tys. osób z Ukrainy zostało zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury. Do połowy wakacji ponad 770 tys. Ukraińców było legalnie zatrudnionych w naszym kraju.

Przyjeżdżają głównie kobiety i dzieci

Straż Graniczna poinformowała w niedzielę na niedzielę na Twitterze, że kobiety i dzieci stanowiły zdecydowaną większość wśród 6,36 mln osób przekraczających naszą wschodnio-południową granicę.

Jak wskazuje ZPP taka struktura osiedlających się w Polsce Ukraińców odpowiada typowi najczęściej otwieranych działalności, którymi są: fryzjerstwo i zabiegi kosmetyczne.

Jednak „na swoje” w Polsce w tym roku poszły także informatyczki i informatycy. Porównywalnie dużo działalności w stosunku do ubiegłych lat zakładano także w budownictwie i transporcie.

Interesy głównie w dużych miastach

Najwięcej działalności w tym roku obywatele Ukrainy założyli na Mazowszu (2262), w województwie dolnośląskim (1473) i małopolskim (1285). Na 4. miejscu jest Pomorskie, a na 5. Wielkopolskie (odpowiednio 1040 i 701). W województwach położonych na wschodzie Polski działalności gospodarczych naszych gości przybyło dużo mniej — w podkarpackim 209, w lubelskim 253, niż na Warmii i Mazurach 61, a w podlaskim tylko 59.

„Wydaje się, że najwięcej działalności gospodarczych nasi goście założyli tam, gdzie jest największa szansa zdobycia klientów. Nic więc dziwnego, że najchętniej udawali się do Warszawy i największych miast. Odległość od granicy nie miała tu znaczenia. Liczył się atrakcyjny rynek, szansa na godne urządzenie się i znalezienie mieszkania” – komentuje ZPP.

Najwięcej biznesów w stolicy

Głównym celem biznesowym i zarobkowym była Warszawa. W stolicy w tym roku obywatele Ukrainy założyli 1764 nowych działalności. Na drugim miejscu znalazł się Kraków (1042 nowych działalności), który nieznacznie wyprzedził Wrocław (1040). W Gdańsku i Poznaniu przybyło odpowiednio 434 i 417 działalności. Szczecin znacznie wyprzedził Łódź (314 wobec 237). Z wymienionych miast największy skok zanotowaliśmy we Wrocławiu (z 635 przed 2022 r. do 1040 w tym roku), w Krakowie (z 697 do 1042) i w Gdańsku (z 200 do 434).

Ponad połowa uchodźców z wyższym wykształceniem

Z badań demografów z kilku ośrodków w kraju – przedstawionych podczas konferencji "Migracje w dobie kryzysów społecznych", odbywającej się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego – wynika, że około jedna trzecia Ukraińców, którzy trafili do Polski (po wybuchu wojny red.) to osoby bardzo dobrze wykształcone. - Ponad dwie trzecie z nich ma wyższe wykształcenie. To oznacza potencjał — pozostaje pytanie, czy my w Polsce będziemy w stanie przyjąć ich na nasz rynek pracy — podkreśliła na konferencji dr hab. Agata Górny z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Badania pokazały jednocześnie, że ponad połowa uchodźców z Ukrainy pracuje, zaś jedna czwarta poszukuje pracy. Ci, którzy mają zatrudnienie, wykonują najczęściej proste prace (jedna trzecia badanych) lub zawody specjalistyczne (jedna piąta).
Dr Górny tłumaczyła, że mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją, niż w przypadku poprzedniej fali migrantów, przyjeżdżających przed lutym 2022. Oni najczęściej zatrudniani byli w charakterze robotników wykwalifikowanych i rzemieślników (jedna piąta) – wyjaśniła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Ukraińcy masowo zakładają firmy w Polsce. Jakie usługi świadczą? - Strefa Biznesu

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto