Unikatowe zdjęcia Przemyśla i okolic sprzed 30 i 40 lat. Zadowoleni mieszkańcy, kwitnące zakłady pracy, opóźnione budowy

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rok 1981. Salutujący przed Pomnikiem Wdzięczności w Przemyślu: autor: R. Pawłowski. Obecnie Pl. Rybi.
Rok 1981. Salutujący przed Pomnikiem Wdzięczności w Przemyślu: autor: R. Pawłowski. Obecnie Pl. Rybi. Zbiory Archiwum Państwowego w Przemyślu
Jak wyglądał Przemyśl i inne miejscowości województwa przemyskiego 30 - 40 lat temu? Prezentujemy archiwalne fotografie, często unikatowe, pochodzące ze zdigitalizowanej kolekcji Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Prezentujemy kolejną serię zdjęć archiwalnych z Przemyśla i miejscowości byłego województwa przemyskiego. Obejmowało ono miasto Przemyśl oraz dzisiejsze powiaty przemyski, jarosławski, przeworski i lubaczowski. Ponadto do województwa przemyskiego wchodził miasto Dynów i okolice, obecnie znajdujące się w powiecie rzeszowskim.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu. AP kontynuuje proces digitalizacji i udostępniania w Internecie swoich zbiorów, m.in. kroniki fotograficznej województwa przemyskiego. Zostały wykonane przez różnych fotografów dla Krajowej Agencji Wydawniczej. Część z prezentowanych zdjęć ukazała się w ówczesnych "Nowinach".

Zdjęcia pochodzą z okresu od roku 1979 do 1989.

Archiwalne fotografie Przemyśla. Pomnik Wdzięczności z dwiema armatami w miejscu dzisiejszego Placu Rybiego

Charakterystyczne są zdjęcia sprzed Pomnika Wdzięczności, z dwiema armatami, który był miejscem komunistycznych uroczystości w Przemyślu, w okresie ludowej Polski. Obecnie jest to Pl. Rybi, znajduje się tutaj parking i skwer.

Zachowało się zdjęcie z milicyjno-wojskowej kontroli w okresie stanu wojennego w 1981 r.

Jest zdjęcie z odsłonięcia tablicy Placu Karola Marka, socjalisty.

Archiwalne zdjęcia Przemyśla. Prosperujące zakłady, wypoczywający ludzie, przeciągające się budowy

Spora część tej kolekcji to zdjęcia prosperujących fabryk i zakładów, budów nowych osiedli mieszkaniowych, obecnego Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, sztucznego lodowiska i krytej pływalni. Ludzie wypoczywający na brzegach Sanu w centrum Przemyśla.

Działało sporo zakładów produkcyjnych, o różnym profilu. Część z nich istnieje do dzisiaj, choć oczywiście z inną formą własności. Jako ciekawostkę można wymienić, że na północy województwa przemyskiego, w Cieszanowie, produkowane pluszowe zabawki. Działał tutaj Zakładzie Zabawek Miękkich w Cieszanowie, podległy Usługowo-Produkcyjnej Spółdzielni w Lubaczowie.

Zachowaliśmy oryginalne, czasami skrócone, podpisy pod fotografiami. Tylko w niektórych miejscach dopisaliśmy obecne nazwy miejsc, gdyż te się zmieniły.

Rok 1981. Salutujący przed Pomnikiem Wdzięczności w Przemyślu: autor: R. Pawłowski. Obecnie Pl. Rybi.

Unikatowe zdjęcia Przemyśla i okolic sprzed 30 i 40 lat. Zad...

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie