Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe 2 dni płatnego urlopu? Niewielu pracowników o tym wie, a wystarczy prosty wniosek

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Urlop będzie udzielany w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą, wypadkiem lub innym nagłym wydarzeniem. Chodzi o sytuacje, w których niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Pracodawca nie będzie mógł odmówić udzielenia takiego urlopu – nawet jeśli pracownik złoży wniosek ustnie w tym samym dniu.
Urlop będzie udzielany w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą, wypadkiem lub innym nagłym wydarzeniem. Chodzi o sytuacje, w których niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Pracodawca nie będzie mógł odmówić udzielenia takiego urlopu – nawet jeśli pracownik złoży wniosek ustnie w tym samym dniu. pixabay.com
Pięciodniowy urlop opiekuńczy i dwa dni wolnego z powodu siły wyższej - teraz to prawa pracownika. Jakie są zasady tych rozwiązań w Kodeksie pracy? Dotychczas mieliśmy już możliwość wzięcia urlopu na żądanie lub dwóch dni opieki nad dzieckiem. Czym różnią się rozwiązania, które weszły w życie w tym roku? Sprawdzamy, jak wygląda nowe prawo. Czy każdy może skorzystać z dodatkowych dni wolnego?

Spis treści

Dlaczego w Polsce w tym roku zmieniły się przepisy Kodeksu Pracy?

Nowe rozwiązania zostały wprowadzone w Polsce już w kwietniu. Wówczas zaczęły obowiązywać przepisy wdrażające do polskiego systemu prawnego dwie unijne dyrektywy

  • w sprawie przejrzystych warunków pracy,
  • work-life balance.

Na zmianach korzystać mają pracownicy. W połączeniu obowiązków pracowniczych i domowych ma pomóc bezpłatny urlop opiekuńczy do wykorzystania na dziecko, rodzica lub małżonka.

Urlop na żądanie i opiekę nad dzieckiem. Wcześniej obowiązywały inne urlopy

Wcześniej pracownik mógł liczyć m.in. na urlop na żądanie i opiekę nad dzieckiem. Urlop na żądanie wynosi 4 dni i jest odpłatny w 100 proc. To część naszego płatnego urlopu wypoczynkowego, który jest niezbywalnym prawem pracowniczym. Wniosek o urlop na żądanie możemy złożyć nawet ustnie w dniu, w którym chcielibyśmy go wykorzystać.

Może być wzięty z dowolnego powodu, choć pracodawca może nam odmówić jego przyznania. Powodem takiej odmowy może być np. poważne zdezorganizowanie działań i bieżącej pracy firmy przez nieobecność pracownika.

Wcześniej mieliśmy w polskim prawie również 2 dni opieki nad dzieckiem, które także były w 100 proc. płatne. W przypadku dwudniowej opieki powód może być dowolny, jednak koniecznym warunkiem jest posiadanie dziecka, które nie ukończyło jeszcze 14. roku życia. Pracodawca nie może odmówić prawa do tych dwóch dni opieki, jednak może to zrobić co do konkretnego terminu zaproponowanego przez pracownika.

Urlop opiekuńczy. Czym się różni od urlopu na żądanie i opieka nad dzieckiem?

Nowy urlop opiekuńczy (5 dni) jest bezpłatny w przeciwieństwie do urlopu na żądanie. Urlop opiekuńczy nie jest w żaden sposób powiązany z urlopem wypoczynkowym, a prośba o urlop musi być przedstawiona na piśmie lub elektronicznie przynajmniej dzień wcześniej.

W przypadku urlopu opiekuńczego jasno jest określony powód – uzasadnienie wzięcia dnia wolnego musi mieć charakter medyczny i być związane z opieką nad członkiem rodziny lub inną osobą zamieszkującą w ramach tego samego gospodarstwa domowego. Tutaj pracodawca nie może nam odmówić dni wolnych na opiekę.

Zwolnienie z powodu siły wyższej – co to jest i kiedy można z niego skorzystać?

W polskim prawie pracy pojawiła się także możliwość zwolnienia z pracy z powodu siły wyższej. Czym jest ta tajemnicza „siła wyższa”?

Urlop z powodu „siły wyższej” to dwa dni w roku lub 16 godzin, które będą wolne od pracy. Wynagrodzenie za te dni nie będzie pełne – wyniesie jedynie połowę pensji.

Urlop będzie udzielany w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą, wypadkiem lub innym nagłym wydarzeniem. Chodzi o sytuacje, w których niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Pracodawca nie będzie mógł odmówić udzielenia takiego urlopu – nawet jeśli pracownik złoży wniosek ustnie w tym samym dniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatkowe 2 dni płatnego urlopu? Niewielu pracowników o tym wie, a wystarczy prosty wniosek - Strefa Biznesu

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto