Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważaj na czad. Sezon grzewczy się dopiero zaczął, a strażacy już interweniują

Urszula Sobol
Urszula Sobol
- Podstawową rzeczą jest zainstalowanie czujki węgla. To bardzo proste urządzenie, które może być zasilane bateriami. Instalujemy je zgodnie z instrukcją obsługi zamieszczoną przez producenta. Jest to jedyne możliwe urządzenie, które pozwala wykryć tlenek węgla - mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej
- Podstawową rzeczą jest zainstalowanie czujki węgla. To bardzo proste urządzenie, które może być zasilane bateriami. Instalujemy je zgodnie z instrukcją obsługi zamieszczoną przez producenta. Jest to jedyne możliwe urządzenie, które pozwala wykryć tlenek węgla - mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Archiwum
Rozmowa z bryg. Marcinem Betleją, rzecznikiem Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

1 października rozpoczął się sezon grzewczy. Co roku, w tym okresie, strażacy mają mnóstwo interwencji związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Co możemy zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Sezon grzewczy trwa zaledwie kilka dni, a strażacy mieli już 17 interwencji związanych z zaczadzeniem. Aby tego uniknąć podstawową rzeczą jest zainstalowanie czujki węgla. To bardzo proste urządzenie, które może być zasilane bateriami. Instalujemy je zgodnie z instrukcją obsługi zamieszczoną przez producenta. Jest to jedyne możliwe urządzenie, które pozwala wykryć tlenek węgla.

Warto przypomnieć, że tlenek węgla jest to gaz bezbarwny, bezwonny, bez smaku.

Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz i jednocześnie jest jeszcze niezwykle toksyczny. Blokuje przyswajanie tlenu przez naszą krew, przez to dochodzi do wielu narządowych niedokrwień, a w rezultacie do śmierci.

Musimy pamiętać również o tym, aby zawsze przed sezonem grzewczym lub w trakcie sezonu - jeśli tego nie zrobiliśmy sprawdzić urządzenia, które będą nam służyły do ogrzewania mieszkań i domów. Musimy też sprawdzić drożność wentylacji. Przewody muszą być odetkane, aby spełniały swoje funkcje i dostarczały świeże powietrze do domu. Należy sprawdzić również przewody kominowe, aby następowało dokładne odprowadzania spalin z naszych mieszkań.

Jakie objawy towarzyszą zatruciu czadem?

Są to zawroty głowy, osłabienie, senność, duszności i kołatanie serca. Jeśli w ciągu dnia czuliśmy się doskonale i nie narzekamy na żadne dolegliwości, a wieczorem bierzemy kąpiel, gdzie jest piecyk gazowy i zaczynamy się czuć słabo, to jest sygnał, że może być coś nie tak. Wtedy natychmiast wychodzimy z łazienki i wzywamy pomoc.


FLESZ: Kawa na czczo pogarsza zdrowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uważaj na czad. Sezon grzewczy się dopiero zaczął, a strażacy już interweniują - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto