Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kalwarii Pacławskiej odsłonięto tablicę poświęcono pamięci dwóch policjantów - ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 r. [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Przy klasztorze w Kalwarii Pacławskiej odsłonięto tablicę poświęconą pamięci dwóm policjantom, pochodzącym z kalwaryjskiej parafii, zamordowanym przez Rosjan podczas Zbrodni Katyńskiej.
Przy klasztorze w Kalwarii Pacławskiej odsłonięto tablicę poświęconą pamięci dwóm policjantom, pochodzącym z kalwaryjskiej parafii, zamordowanym przez Rosjan podczas Zbrodni Katyńskiej. Norbert Ziętal
Dwóch policjantów z parafii w Kalwarii Pacławskiej, ofiar sowieckiej Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku, uhonorowano tablicą pamiątką. Została ona odsłonięta w środę w Kalwarii Pacławskiej, w obecności m.in. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego oraz krewnych zamordowanych funkcjonariuszy.

- To symboliczna, ale bardzo ważna dla nas uroczystość. Swoją obecnością tutaj dajemy świadectwo naszej pamięci, oddajemy hołd tym dwóm funkcjonariuszom policji, upamiętnionym na tablicy. Odsłaniając tę tablicę, dajemy świadectwo naszej pamięci, jaką otaczamy wszystkich funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej, którzy w sposób bestialski zostali zamordowani przez sowiecki reżim podczas zbrodni, która dzisiaj nazywana jest Zbrodnią Katyńską - mówi nadisnp. Dariusz Matusiak, komendant wojewódzki policji w Rzeszowie.

Na tablicy uhonorowano imiennie uhonorowano dwóch policjantów pochodzących z parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej. Jana Jurystę z Pacławia i Edwarda Misińskiego z Nowosiółek.

Jan Jurysta, starszy posterunkowy Policji Państwowej, syn Józefa i Anieli z Brożyniaków, urodzony 12 lipca 1896 r. w Pacławiu koło Kalwarii Pacławskiej. Ukończył cztery klasy szkoły podstawowej. Od sierpnia 1916 r. do października 1918 r. w armii austriackiej. Następnie w Żandarmerii Krajowej w Dobromilu, skąd automatycznie przeszedł do Policji Państwowej, po jej utworzeniu na terenie byłej Galicji w grudniu 1919 r. Starszym posterunkowym został mianowany 1 marca 1923 r. Odznaczony został m.in. Krzyżem Zasługi za Dzielność. W okresie międzywojennym służył m.in. na posterunku w Radawie w powiecie jarosławskim i Hrebennem (powiat rawski).

Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej.

Edward Misiński, starszy posterunkowy Policji Państwowej, syn Jana i Karoliny, urodzony 6 września 1893 r. w Nowosiółkach koło Kalwarii Pacławskiej. Ukończył cztery klasy szkoły podstawowej. W Policji Państwowej od 1923 r. We wrześniu 1939 r. służbę pełnił w I komisariacie w Stanisławowie.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. Odznaczony m.in. Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918–1921 Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

- Od 2016 r. kiedy IPN uzyskał nowe zadania w zakresie realizacji upamiętnień wydarzeń i postaci, rzeszowski oddział IPN zrealizował ponad 70 upamiętnień. W tym trzy dotyczą policjantów, a siedem dotyczą osób, które straciły życie w Zbrodni Katyńskiej. To jest kolejnym - mówi Dariusz Iwaneczko, dyr. oddziału IPN w Rzeszowie.

W trakcie uroczystości odbyła się także ceremonia wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki w asyście prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego wręczyła czworgu wyróżnionym medal „Pro Patria”, przyznawany za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast o. Krzysztof Hura odebrał z rąk komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusza Matusiaka statuetką ,,Sierżanta Michała”, która jest wyróżnieniem dla osób oddających szczególne zasługi dla środowiska policyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kalwarii Pacławskiej odsłonięto tablicę poświęcono pamięci dwóch policjantów - ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 r. [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto