Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W każdej gminie w Polsce powstanie Klub Rozwoju Cyfrowego. Mają pomagać osobom, które nie korzystają z Internetu

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Docelowo w każdej gminie ma powstać Klub Rozwoju Cyfrowego.
Docelowo w każdej gminie ma powstać Klub Rozwoju Cyfrowego. Pixabay
Wkrótce w Polsce powstanie 2,5 tys. Klubów Rozwoju Cyfrowego, docelowo w każdej gminie. Ich podstawowym działaniem będzie przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, które jest obserwowane zwłaszcza wśród starszych osób.

Wkrótce w Polsce powstanie 2,5 tys. Klubów Rozwoju Cyfrowego, docelowo w każdej gminie. Ich podstawowym działaniem będzie przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, które jest obserwowane zwłaszcza wśród starszych osób.

- W następnym roku planujemy powołanie klubów rozwoju cyfrowego. Będą to miejsca edukacji cyfrowej, zaznajamiania ogółu społeczeństwa z nowymi technologiami. Celem jest, aby taki klub funkcjonował w każdej gminie

- podczas konferencji prasowej poinformował Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W klubach ma być zatrudnionych 5 tys. edukatorów. Jednak, jak zaznaczają twórcy tego pomysłu, kluby nie będą kafejkami internetowymi czy miejscami, w którym będzie tylko darmowy dostęp do komputera podłączonego do Internetu.

W Polsce aż 3,8 mln osób znajduje się w grupie określanej jako "pierwotnie wykluczeni cyfrowo". Chodzi o osoby, które nie korzystają z internetu z powodu braku potrzeby, umiejętności, braku sprzętu, łącza, pieniędzy. Aż 96 proc. osób pierwotnie wykluczonych cyfrowo stanowili mieszkańcy Polski w wieku 45-74 lat. W 2020 r. 50 proc. osób w tej grupie wiekowej nie posiadało choćby podstawowych kompetencji cyfrowych. Zaliczani są oni do grupy wtórnego wykluczenia cyfrowego. Na szczęście pod tym względem sytuacja w województwie podkarpackim nie jest najgorsza. Największy odsetek osób wykluczonych cyfrowo jest województwach podlaskim (18 proc.), wielkopolskim, lubelskim i lubuskim (po 17 proc.).

- Powstanie Klubów Rozwoju Cyfrowego jest przede wszystkim odpowiedzią na postępujący proces cyfryzacji w wielu obszarach. Pandemia koronawirusa uwidoczniła także zjawisko wykluczenia cyfrowego, któremu należy przeciwdziałać. Kluby mają być miejscem edukacji, wsparcia oraz rozwoju kompetencji cyfrowych we wszystkich regionach

- twierdzi KPRM.

Kluby powstaną przy bibliotekach, domach ludowych czy kultury, uniwersytetach trzeciego wieku itp. Tutaj zarówno seniorzy, jak i inne chętne osoby, będą mogły nauczyć się jak korzystać z internetu (w tym z portali społecznościowych), poznają narzędzia służące do połączeń online, dowiedzą się także jak dołączyć do grona użytkowników aplikacji mObywatel, jak założyć profil zaufany.

- Dzięki klubom więcej osób dowie się o ułatwiających życie e-usługach, takich jak Internetowe Konto Pacjenta, e-PIT czy też podpisanie dokumentów online, i będzie umiało z nich korzystać

- dodaje KPRM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W każdej gminie w Polsce powstanie Klub Rozwoju Cyfrowego. Mają pomagać osobom, które nie korzystają z Internetu - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto