Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krównikach powstaje nowa siedziba Oddziału Celnego w Przemyślu [ROZMOWA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Mł. insp. Grzegorz Skowronek, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Mł. insp. Grzegorz Skowronek, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. KAS
Rozmowa z mł. insp. Grzegorzem Skowronkiem, dyr. Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, o 50-milionowej inwestycji, budowie nowej siedziby Oddziału Celnego w Krównikach koło Przemyśla.

6 października wmurowany zostanie kamień węgielny na budowie w Krównikach koło Przemyśla nowej siedziby Oddziału Celnego w Przemyślu. Co to za inwestycja?
- To obecnie największe przedsięwzięcie inwestycyjne Krajowej Administracji Skarbowej w woj. podkarpackim. Na tym terenie o powierzchni blisko 10 ha powstanie zespół budynków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Oddziału Celnego w Przemyślu wraz z infrastrukturą kontrolno- magazynową. W ramach budowy powstanie budynek biurowo- magazynowy, budynki pomocnicze oraz infrastruktura techniczna i komunikacyjna. Wszystko to ma służyć sprawnym odprawom w warunkach, które zapewnią przewoźnikom i kierowcom komfort, na którym nam bardzo zależy. Część magazynowa obejmie m.in. część kontrolno- magazynową, magazyn depozytowy i likwidacyjny, co będzie dużym wsparciem dla magazynów funkcjonujących w granicznych oddziałach celnych w Medyce, Korczowej, Budomierzu i Krościenku.

W przygranicznym Przemyślu od dawna mówiło się o konieczności tej inwestycji. Obecna siedziba tego oddziału nie jest najlepsza. Na przestrzeni lat wiele razy pisaliśmy o kierowcach ciężarówek czy właścicielach firm transportowych narzekających na warunki w oddziale przy ul Ofiar Katynia. Warunki pracy funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej w tym obiekcie też nie należą do najlepszych.
- Oddział Celny w Przemyślu jest jednym z 13 oddziałów celnych funkcjonujących w woj. podkarpackim. Jest to oddział wewnętrzny, czyli zlokalizowany nie na granicy a wewnątrz kraju. Na przestrzeni lat oddział kilkukrotnie zmieniał miejsce swojej lokalizacji, nie posiadając własnej nieruchomości, która mogłaby być jego siedzibą. Obecna siedziba znajduje się w dzierżawionej nieruchomości przy ul. Ofiar Katynia, obejmującej budynek biurowo-magazynowy wraz z placem odpraw. Oprócz słabych warunków lokalowych problemem jest także lokalizacja w wąskiej zabudowie osiedlowej. Ten oddział ma bardzo istotne znaczenie w realizacji zadań związanych z obsługą międzynarodowego obrotu towarowego. We właściwości miejscowej oddziału znajduje się 10 magazynów czasowego składowania, 23 miejsca uznane oraz 3 składy celne. W 2019 r. funkcjonariusze Oddziału Celnego w Przemyślu obsłużyli ponad 38 tys. zgłoszeń celnych, w tym 33 tys. zgłoszeń eksportowych ( dla porównania w 2018 r. łącznie blisko 21 tys. zgłoszeń celnych, w tym 18 tys. zgłoszeń eksportowych). Wysokie wskaźniki notowane są także w tym roku. W I połowie 2020 r. w OC w Przemyślu obsłużono ponad 18 tys. zgłoszeń celnych, w tym 15 tys. zgłoszeń eksportowych.

Zatem realizując ten projekt, zmieniamy lokalizację Oddziału Celnego w Przemyślu na bardziej komfortową dla bardzo wielu stron. Przede wszystkim dla przedsiębiorców zajmujących się międzynarodowym obrotem towarowym, dla przewoźników i kierowców, ale także mieszkańców Przemyśla, szczególnie tych mieszkających w pobliżu obecnej siedziby. To nowe miejsce zapewni także nam dobre warunki do wykonywania kontroli i innych czynności związanych z obsługą zgłoszeń celnych.

Ten projekt długo był tylko w sferze planów

Projekt dość długo nie mógł doczekać się realizacji?
- Pomysł na realizację przedsięwzięcia narodził się w 2006 r. w Przemyślu. Dzięki porozumieniu, które zawarłem wówczas jako Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu z Agencją Nieruchomości Rolnych na miejsce inwestycji wybrana została nieruchomość położona w Krównikach w gminie Przemyśl. W 2007 r. złożony został także wniosek o opracowanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla wybranego terenu. Zabezpieczone zostały również środki finansowe na opracowanie dokumentacji projektowej. W kolejnych latach (2008-2012) były podejmowane działania, jednak nie przyniosły oczekiwanych zamierzeń. Następnie z uwagi na brak finansowania inwestycji w latach 2012-2016 prace zostały zawieszone.

Z dużą satysfakcją przyznaję, że ponowna intensyfikacja działań nastąpiła od 2017 r. wraz z programem funkcjonalno- użytkowym i koncepcją. Te działania realizowane były już w ramach struktur Krajowej Administracji Skarbowej. Rok później gotowa była już kompletna dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniem na budowę, a końcem 2019 r. wszczęte zostało postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim osobom, z którymi miałem okazję współpracować zarówno z kręgu władz rządowych, samorządowych jak i parlamentarzystów, a które na przestrzeni lat wspierały nasze starania zmierzające do rozpoczęcia tej budowy.

Jakie będę efekty realizacji tej rozbudowanej koncepcji?
- Poza pełną infrastrukturą do obsługi międzynarodowego obrotu towarowego, oddział celny będzie wyposażony w najnowocześniejsze systemy informatyczne, umożliwiające dokonywanie odpraw celnych oraz zapewniające całodobową obsługę elektronicznych zgłoszeń celnych. W tym miejscu zaplanowano także zlokalizowanie funkcjonującego w IAS w Rzeszowie Centrum Kompetencyjnego Systemów Granicznych, zarządzającego centralnymi systemami mającymi wpływ na funkcjonowanie granicy. To projekt, dzięki któremu zwiększy się także przepustowość pobliskiego przejścia granicznego w Medyce oraz nastąpi rozładowanie ruchu towarowego w okresach spiętrzenia odpraw. Liczę, że będzie to również miejsce szkolenia nie tylko dla kadr Krajowej Administracji Skarbowej, ale również dla samorządowców zainteresowanych rozwijaniem potencjału regionu czy przedsiębiorców i przewoźników, np. tych starających się o certyfikat AEO.

Wartość wszystkich obecnych inwestycji podkarpackiej KAS wynosi 150 mln zł

Na jakim etapie jest inwestycja w Krównikach?
- 29 lipca obecnego roku podpisaliśmy umowę na realizację robót budowlanych. We wtorek 6 października wmurowujemy kamień węgielny. Według planów inwestycja ma się zakończyć do 2024 r. z możliwością skrócenia do 2022 r.

Jakie będą jej koszty i co w jej ramach powstanie?
- Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 50 mln złotych. Podstawą inwestycji jest realizacja zespołu budynków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania oddziału celnego wraz z infrastrukturą kontrolno- pomiarową. W ramach budowy powstanie budynek biurowo- magazynowy, budynki pomocnicze oraz infrastruktura techniczna i komunikacyjna. Część biurowa będzie dwukondygnacyjna, a część magazynowa obejmie m.in. część kontrolno- magazynową, magazyn depozytowy i likwidacyjny. Wśród budynków pomocniczych zaplanowano m.in. pomieszczenia dla kierowców oczekujących na odprawę celną. Projekt zakłada budowę 70 stanowisk dających możliwość kontroli samochodów ciężarowych, budowę placu parkingowego samochodów zatrzymanych na blisko 260 stanowisk oraz parkingi dla klientów i pracowników. Inwestycja została zaprojektowana z myślą o rozbudowie w przyszłości.

Ta budowa to nie jedyne inwestycje prowadzone przez podkarpacką KAS.
- Zgadza się. Planowana jest modernizacja budynku Izby Administracji Skarbowej przy ul. Geodetów w Rzeszowie. Trwają już prace w ramach kompleksowej modernizacji siedziby Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu przy ul. Sieleckiej. Podobne roboty realizowane są w budynku w Jaśle. Prowadzimy termomodernizację budynku Urzędu Skarbowego w Strzyżowie. Prace modernizacyjne zaplanowane są w budynkach US w Przemyślu i Krośnie. Wśród inwestycji o dużym znaczeniu jest także nowa siedziba Urzędu Skarbowego w Sanoku. Wartość wszystkich naszych działań inwestycyjnych to kwota 150 mln złotych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto