Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu Lubomirski uhonorował stypendystów [ZDJĘCIA]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Przy dźwiękach śpiewu operowego i szczęku szabel Jan Lubomirski-Lanckoroński ugościł w Przemyślu laureatów podkarpackiego konkursu stypendialnego. A na mapę miasta powróciła dawna ulica Książąt Lubomirskich.

Uczniowie i studenci z kilku powiatów Podkarpacia otrzymali właśnie granty i całoroczne stypendia od Fundacji Książąt Lubomirskich. Sześciu najambitniejszych dostało stypendia całoroczne, a 22 inne utalentowane osoby - jednorazowe granty. Pozostała pula pieniędzy z funduszu stypendialnego zostanie przeznaczona na tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości, m. in. w Przemyślu i Ustrzykach Dolnych.

Zaskoczyła mnie niesamowita inteligencja tych młodych ludzi i sposób podejścia do tego co robią. To nie tylko osoby, które „dobrze się uczą”, to też pasjonaci różnych dziedzin, osoby, które uwielbiają sztukę czy muzykę. Mam nadzieję, że wspólnie z władzami będziemy w stanie pomagać Wam dalej - mówił Jan Lubomirski-Lanckoroński.

Talent zawsze znajdzie drogę do pomocy

Jan Lubomirski-Lanckoroński wręczając dyplom Kamilowi Rzeszowskiemu, stypendyście z Czarnej, uczącemu się w Ustrzykach przypomniał, jak chłopiec ten przekonywał go kiedyś, że Rzeszów należał do rodziny Rzeszowskich.

- Kamil interesuje się biologią. To niesamowita wiedza. On oszołomił mnie po prostu swoimi możliwościami - dzielił się prezes Fundacji Książąt Lubomirskich.

Izabela Dobrowolska z Miękisza Nowego, 11-letnia uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Jarosławiu dała podczas gali porywający koncert gry na flecie poprzecznym. Jej całoroczne stypendium pójdzie na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup instrumentu, na którym w sobotę zagrała po raz pierwszy.

Iza ma jeszcze troje rodzeństwa, a w rodzinie pracuje tylko ojciec dzieci. Jolanta Antonik, nauczyciel, która objęła pieczą młodą artystkę, poszukiwała wraz z rodzicami dziewczynki możliwości wsparcia. Dziecko nie spełniało ograniczeń wiekowych konkursu stypendialnego Lubomirskich, ale opiekunowie zdecydowali się wysłać wniosek z prośbą o zwolnienie z tego warunku. Zupełnie inne możliwości mają dzieci mieszkające w miastach.

Iza musi dojeżdżać, żeby uczestniczyć w kursach, warsztatach. Musieliśmy próbować szukać jakiejkolwiek pomocy dla talentu naszej córki, na szczęście udało się - mówi Elżbieta Dobrowolska, matka flecistki.

- Jeśli mogę doradzić coś przyszłym konkursowiczom, to chciałbym odwołać się do pewnej książki. „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, która niedawno dostała nagrodę Nike. Tam też występuje nazwisko Lubomirski. Płk Lubomirski, który służy w Rohatyniu, Warszawie, Częstochowie, a potem w Niemczech - podsumował dr hab. inż. Krzysztof Knapik, rektor PWSW.

Do Przemyśla wróciła dawna ulica Książąt Lubomirskich

Po gali rozdania stypendiów, odsłonięta została tablica z nową nazwą ulicy, przy której mieści się Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska. Dotychczasowa ulica Tymona Terleckiego to teraz znowu ulica Książąt Lubomirskich.

Szkoła wyższa korzysta z pomieszczeń Pałacu Lubomirskich. Imieniem Tymona Terleckiego zostanie nazwana jedna z pracowni uczelni.

_________________________________________________________________________________________________________
Zobacz także: Pasowanie na studentów w PWSW w Przemyślu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto