Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu oddano hołd ofiarom „Akcji Reinhardt”, niemieckiej operacji zagłady Żydów polskich [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Uroczystości pamięci ofiar Akcji Reinhardt w Przemyślu.
Uroczystości pamięci ofiar Akcji Reinhardt w Przemyślu. Witold Wołczyk/UM w Przemyślu
W ramach obchodów na Placu Niepodległości została otwarta wystawa plenerowa, a na Zamku Kazimierzowskim podczas uroczystego koncertu wystąpił m.in. Darek “Maleo” Malejonek, Lilu i Basia Pospieszalska.

To wspólne przedsięwzięcia Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Państwowego Muzeum na Majdanku, we współpracy z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych oraz miastem Przemyśl, realizowane w ramach 80. rocznicy Akcji Reinhardt - niemieckiej operacji zagłady Żydów polskich.

Honorowy Patronat nad obchodami objął prezydent Polski Andrzej Duda. W imieniu prezydenta Przemyśla w wydarzeniu wziął udział zastępca prezydenta Bogusław Świeży.

Ponad półtora miliona polskich Żydów zostało zamordowanych w ramach precyzyjnego planu nazistowskich Niemiec, wcielonego na terenie Generalnego Gubernatorstwa i nazwanego na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy - Reinharda Heydricha.

Z miast, miasteczek i wsi dystryktów warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego, polskich Żydów wywożono do obozów natychmiastowej zagłady, głównie w Sobiborze, Treblince i w Bełżcu.

- Polscy Żydzi jako pierwsi byli mordowani w komorach gazowych obozów zagłady. Niestety, aż do dziś świadomość tej zbrodni, jej okoliczności i skali, pozostaje w Polsce i za granicą znikoma. Chcemy to zmienić – podkreśla Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Projekt utrwalający pamięć ofiar Akcji Reinhardt realizowany w Przemyślu

Dziś, 80 lat po tych wydarzeniach, wspólny projekt „Tak, jak gdyby nas nigdy nie było” pozwala na upamiętnienie każdej z ofiar.

W ramach projektu realizowanych jest szereg wydarzeń kulturalnych (koncerty, wystawy), edukacyjnych (film i album dokumentalny) i naukowych (konferencje), zarówno w Polsce jak i w Izraelu i USA. 6 czerwca projekt zawitał do Przemyśla, gdzie na Placu Niepodległości została otwarta specjalna wystawa przygotowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku.

24 plansze pozwalają szybko przyswoić najważniejsze informacje o tym mało znanym aspekcie zbrodni wojennych. Teksty historyczne zostały zilustrowane zdjęciami, dokumentami i mapami.

- Wystawa przedstawia miejsca i mechanizmy mordu oraz jego sprawców, ale głównym jej przesłaniem jest upamiętnienie żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn, ofiar rasistowskiej ideologii i antysemityzmu, a także przypomnienie o ich heroicznym oporze i walce o zachowanie ludzkiej godności i człowieczeństwa– mówi Wiesław Wysok zastępca dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku.

Ekspozycja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na przemyskim Placu Niepodległości będzie dostępna do 20 lipca.

Zagład Żydów polskich oraz deportowanych do Generalnego Gubernatorstwa

Akcja „Reinhardt“, nazywana również „Einsatz Reinhardt", to nazwa operacji zagłady Żydów polskich oraz Żydów deportowanych wcześniej na obszar Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu białostockiego przeprowadzonej w latach 1942–1943 w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej (Endlösung der Judenfrage). Operacja ta była częścią Zagłady – masowych prześladowań i eksterminacji Żydów w Europie i na terenie Afryki Północnej. Podczas Akcji „Reinhardt” przywożono także Żydów z innych krajów europejskich, m.in. z Holandii, Austrii, Czechosłowacji, Francji, Niemiec i Grecji. W trzech głównych obozach akcji „Reinhardt” zamordowano ok. 135 tys. osób z zagranicy. Na zakończenie akcji, w listopadzie 1943, przeprowadzono akcję „Dożynki” (Erntefest), podczas której w dniach 3-4 listopada 1943 zamordowano ok. 42 tysiące Żydów. W sumie w czasie Akcji „Reinhardt” zginęło ok. 1,85 mln Żydów.

W rezultacie Akcji „Reinhardt” dokonano straszliwej zbrodni wyniszczenia całych wspólnot żydowskich i grabieży mienia na ogromną skalę. Po Akcji „Reinhardt” przestał istnieć świat żydowski w Polsce, jakim go znano przed wybuchem wojny. Zniszczeniu uległa cała prawie tysiącletnia kultura.

Uroczystości pamięci ofiar Akcji Reinhardt w Przemyślu.

W Przemyślu oddano hołd ofiarom „Akcji Reinhardt”, niemiecki...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto