Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawscy motocykliści ratują ludzkie życie. Rusza nowa akcja SWPS

Kinga Połuch
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Polskapresse
W najbliższy weekend rusza w Warszawie akcja „Motopozytywni”, która ma na celu zmianę stereotypów dotyczących motocyklistów oraz realizację unijnej dyrektywy na temat zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce. Organizatorami akcji są: warszawska Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Transalp Club Polska oraz Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Szkolenie dla motocyklistów odbywa się również pod patronatem Ministerstwa Infrastuktury.

W niedzielny wieczór na warszawskie ulice wyjedzie ok. 40 „motopozytywnych”, czyli przeszkolonych ratowników na motorach. Będą oni wyposażeni w apteczki pierwszej pomocy. Dzięki kolorowym kamizelkom będą łatwo rozpoznawalni, dlatego w razie wypadku będą mogli służyć poszkodowanym pomocą.

Do zadań „Motopozytywnych” należeć będzie zabezpieczenie miejsca wypadku, identyfikacja zagrożenia i wezwanie odpowiednich służb ratowniczych, a także udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym i sprawne przekazanie kierownictwa akcją ratunkową zawodowym ratownikom.

Motocykliścibędą ratować ludzkie życie – jest to główne założenie akcji, której inicjatorem jest dr Wojciech Kulesza, psycholog społeczny SWPS.

- Przygotowując kurs i pisząc program na komputerze przełączyłem okno przeglądarki na wiadomości lokalne. Przeczytałem w nich, że w Warszawie zginął motocyklista. I zrobiłem coś, czego zwykle nie robię. Wszedłem na forum dyskusyjne pod tym artykułem. Przeczytałem tam, że to na pewno był jakiś „gówniarz”, „debil na szlifierce”, który jechał 200 km/h w miejscu gdzie ograniczenie było do 50km/h, więc na pewno jest winien. Tak się składa, że w tym samym czasie miałem kontakt z kolegami z klubu, do którego wspomniany motocyklista należał. Tam dowiedziałem się, że praktycznie nic nie było prawdą. Nie był to dzieciak, a dojrzały mężczyzna. Nie na szlifierce, a na „spokojnym” motocyklu. Nie jechał 200 km/h, a zgodnie z przepisami. I nie był winny. Wtedy poczułem, że sprawy idą za daleko. Konsekwencje są za poważne, by nie spróbować choć trochę ten supeł uprzedzeń rozwiązać. Tak powstała chęć zaproszenia praktyków, motocyklistów, studentów– mówił dr Kulesza, psycholog społeczny SWPS.

Jak twierdzi dr Kulesza, problem postrzegania motocyklistów przez opinię publiczną jest wielopiętrowy. Z jednej strony utrwalone stereotypy dotyczące motocyklistów mogą popychać kierowców do nierozsądnych zachowań na drodze, z drugiej jednak strony, sami motocykliści wręcz proszą się o takie ich postrzeganie przez społeczeństwo.

Szkolenie odbędzie się w warszawskiej siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przy ul. Chodakowskiej 19/31. Uczestnicy zostaną podzieleni na 2 grupy, podstawową i zaawansowaną. Osoby uczestniczące w zaawansowanej części kursu będą zdawały egzamin, po którym uzyskają honorowany w Europie certyfikat FR (Emergency First Reponse – EFR).

- Zajęcia będą prowadzone przez ratowników medycznych, policjantów, strażaków oraz psychologów. – Na dziedzińcu uczelni zasymulujemy realne i najczęściej spotykane wypadki drogowe z udziałem samochodów i motocykli. Odtworzymy m.in. sytuację wezwania karetki medycznej, policji oraz straży pożarnej, które zjawią się na miejscu wypadku – opowiada dr Kulesza.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji „Motopozytywni” dostępne są na stronie www.centrumprasowe.swps.pl

Czytaj także: Stadion Narodowy jak stadion Jankesów. Trwa montaż najmocniejszego systemu nagłośnienia w Polsce

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto