- Warsztaty u nas to zawsze miła rodzinna atmosfera, wspaniała zabawa, często nauka to również świetna okazja do integracji - informuje instruktorzy ze świetlicy Gminnego Centrum Kultury w Medyce.
Głównym celem zajęć było kultywowanie wśród dzieci zwyczajów i tradycji świątecznych.
Jak przekazuje medyckie GCK, dzieci uczyły się robić kwiaty z bibuły i tworzyć krok po kroku palmy z wykorzystaniem naturalnych elementów. Zajęcia prowadziły panie z GCK, panie z Koła Gospodyń z Medyki, przy pomocy pań ze świetlicy szkolnej i rodziców.
Tradycja wykonywania palm wielkanocnych
Tradycja robienia palm wielkanocnych ma swoje korzenie w kulturze ludowej i religijnej Europy Środkowej i Wschodniej, zwłaszcza w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Według legendy palmy wielkanocne miały być inspirowane palmami, które były widziane przez mieszkańców Jerozolimy podczas wjazdu Jezusa Chrystusa do miasta przed swą śmiercią i zmartwychwstaniem.
Tradycja ta ma długą historię sięgającą co najmniej kilku wieków. Już w średniowieczu robiono palmki z gałęzi drzew, które były ozdobione kolorowymi wstążkami, kwiatami i jajkami. W czasach późniejszych, kiedy gałęzie drzew stały się trudne do zdobycia, zaczęto wytwarzać palmy z papieru, bibuły, siana, a nawet z patyków i wikliny.
Dziś tradycja robienia palm wielkanocnych w Polsce jest bardzo silna i każdego roku odbywają się konkursy na najpiękniejszą palmę, w których biorą udział mieszkańcy różnych regionów kraju. W niektórych miejscowościach, takich jak Lipnica Murowana czy Nowy Targ, robienie palm jest szczególnie ważne i stanowi część kulturowego dziedzictwa tych regionów.
Warsztaty robienia palm wielkanocnych dla dzieci ze Szkoły P...
Z Gwiazdami - Ania Świątczak - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?