18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Widoki z ruin zamku Kamieniec w Odrzykoniu

red.
zamek Kamieniec archiwum GOKiR Wojaszówka
Do zamku Kamieniec w Odrzykoniu, w którym Aleksander Fredro znalazł inspirację do napisania „Zemsty”, warto przyjeżdżać o każdej porze roku. Krajobraz z ruinami na tle wyrastającego u ich stóp lasu prezentuje się jesienią niezwykle malowniczo. Z Krosna jest tutaj 8 kilometrów.

Obok ruin znajdziemy początek (i koniec) szlaku prowadzącego wzdłuż Kamieńca. Spacer zajmie nam ok 1,5 godz. Po drodze podziwiać możemy skałki wspinaczkowe, za którymi rozciąga się jodłowo-sosnowy las. Wędrówkę ułatwiają nam tablice informacyjne, prowadzące m.in. do stanowiska czynnej ochrony płazów, skupiska daglezji, a także zbiorowej mogiły ofiar epidemii cholery. Zbaczając nieco ze ścieżki dotrzemy do punktu obserwacyjnego z przepięknym widokiem na ruiny.
Do końca listopada w zamku czynne jest codziennie prywatne muzeum (10.00-19.00), w którym możemy oglądać m.in. pamiątki związane z danymi właścicielami majątku. Są tu portrety Aleksandra Fredry i Mikołaja Kamienieckiego, XIV-wieczny herb z bramy zamkowej, miecz z przełomu XIV i XV w. odnaleziony w Zyndranowej, a także militaria z dawnego arsenału zamkowego.

Wybierając się do Odrzykonia, warto odwiedzić pobliski rezerwat przyrodniczy Prządki, położony na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna (12 km od Krosna). Znajdziemy tutaj pięć szlaków turystycznych prowadzących pośród zadziwiających form skalnych. Fantazyjnie uformowane przez erozję ostańce piaskowcowe mają swoje nazwy. Wznoszą się tu m.in. Prządka-Matka, Prządka-Baba i Herszt. Jak głosi legenda, skały są dziewczętami zamienionymi w kamień. Kara miała je spotkać za przędzenie lnu w czasie świątecznym. Na pociechę pozostaje nieszczęsnym dziewkom opinia najbardziej malowniczego rezerwatu geologicznego na karpackich pogórzach.

Przyślij nam swoją jesień

Kontakt: Muzeum Zamkowe, 38-420 Korczyna, Podzamcze/Zamek Kamieniec, tel. 888 959 661, e-mail: zamek.kamieniec@gmail.com. Zwiedzanie: od połowy kwietnia do końca listopada, codziennie w godz. 10.00-19.00.

Zobacz: zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie