Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyremontowano szkołę ukraińską w Przemyślu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Wideo
od 16 lat
W środę odbyło się uroczyste otwarcie niedawno wyremontowanych pomieszczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu. Pieniądze na ten cel pochodziły z Norwegii i Niemiec.

Polskę i Ukrainę od lat łączą silne więzi ukształtowane poprzez bogatą wymianę kulturalną i gospodarczą. Więzi te zostały jeszcze bardziej zacieśnione w wyniku eskalacji konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 roku. Do Polski uciekło ok. 1 mln Ukraińców i obywateli państw trzecich, w tym ok. 422 tys. dzieci poniżej 18. roku życia.

W przemyskiej szkole z ukraińskim językiem nauczania uczy się obecnie 242 uczniów, z których 126 jest obywatelami Ukrainy. Program nauczania obejmuje takie przedmioty jak historia Ukrainy, geografia, język ukraiński, a także cotygodniowe zajęcia poświęcone tańcom ludowym. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych oraz nauki gry na tradycyjnych ukraińskich instrumentach, takich jak bandura i sopiłka.

Prace remontowe w szkole zostały przeprowadzone przez IOM Polska (Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, która jest częścią Systemu ONZ) i objęły m.in.:

  • remont hali sportowej,
  • kilkanaście klas,
  • salę informatyczną,
  • szatnie,
  • korytarze,
  • pokój nauczycielski i bibliotekę.

Zakupiono także stoliki, szafy i laptopy.

Wyremontowano szkołę ukraińską w Przemyślu [ZDJĘCIA, WIDEO]
Łukasz Solski

- Dzisiejsze wydarzenie to nie tylko zaspokojenie potrzeb humanitarnych, ale także wspieranie prawa dzieci do edukacji bez względu na narodowość lub status migracyjny. Ta szkoła jest jedną z zaledwie 5 szkół w całej Polsce, gdzie dzieci uczą się zarówno po ukraińsku, jak i po polsku i gdzie ukraińskie dzieci mogą kultywować swoją kulturę i tożsamość - mówiła w sowim przemówieniu Lívia Styp-Rekowska, szefowa misji IOM w Polsce.

Lívia Styp-Rekowska, szefowa Misji IOM w Polsce.
Lívia Styp-Rekowska, szefowa Misji IOM w Polsce. Łukasz Solski

Statystyki pokazują, że tylko co drugie ukraińskie dziecko w wieku przedszkolnym jest zapisane do placówek polskiego systemu edukacji. 51 proc. dzieci uczęszcza do podstawówek, a zaledwie 22 proc. do szkół średnich. 20 proc. dzieci uczy się wyłącznie online.

- Szkoła, w której obecnie się znajdujemy przyjęła dodatkowych uczniów po 24 lutego 2022 r. Ta liczba zwiększyła ze 170 do 242. Dlatego ważne było, aby wesprzeć placówkę w jej wysiłkach na rzecz zapewnienia dzieciom dostępu do edukacji - powiedziała Styp-Rekowska.

- Ta szkoła w pierwszych dniach konfliktu stała się pierwszą szkołą, która zaczęła przyjmować osoby uciekające przed wojną - mówił Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. Włodarz miasta podkreślił także ważną rolę szkoły w komunikacji z uchodźcami. - Bez tego wkładu wiele rzeczy by się nie udało - dodał Bakun.

Wykonanie remontu szkoły przy ul. Smoli było możliwe dzięki dotacjom rządowym Norwegii i Niemiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyremontowano szkołę ukraińską w Przemyślu [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto