Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe obiekty klasztorne i kaplice w Kalwarii Pacławskiej zyskały nowy blask [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Prace w Kalwarii Pacławskiej wykonano w ramach projektu „Kalwaryjskie Fortalicium Fredry".
Prace w Kalwarii Pacławskiej wykonano w ramach projektu „Kalwaryjskie Fortalicium Fredry". Norbert Ziętal
W ramach projektu „Kalwaryjskie Fortalicium Fredry” przeprowadzona została renowacja zabytkowych obiektów klasztornych wraz z kaplicami w Kalwarii Pacławskiej niedaleko Przemyśla.

Projekt renowacji bazyliki mniejszej i klasztoru w Kalwarii Pacławskiej w 2018 roku został wpisany na listę sześciu projektów indywidualnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Te zadania nie musiały przechodzić procedury konkursowej, ponieważ zostały uznane za strategiczne dla polskiej kultury i dziedzictwa - wyjaśnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Całkowity koszt projektu wyniósł 25,3 mln złotych, w tym prawie 21 mln złotych pochodziło ze środków europejskich.

W ramach projektu przeprowadzone została konserwacja, rewaloryzacja i remont obiektów położonych na terenie założenia klasztornego. Chodzi o:

  • kościół pod wezwaniem Krzyża Święteog,

  • klasztor i budynek dawnego nowicjatu (kamienicy), wchodzących w skład zabytkowego zespołu klasztornego OO Franciszkanów,

  • cztery kaplice z zespołu kaplic kalwaryjskich:

    • kaplica Ukrzyżowania Pana Jezusa,
    • Domek Matki Bożej,
    • Grób Matki Bożej,
    • kaplica Śwętego Rafała
  • murowany budynek gospodarczy (stajnię), położony na terenie zespołu klasztornego.

- Prace przy budynkach gospodarczych, które nie są wpisane do rejestru zabytków, stanowiły część kompleksowych prac związanych z adaptacją na cele kulturalno-edukacyjne. Dzięki temu powstała nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej - informuje Ministerstwo Kultury.

W odrestaurowanych przestrzeniach powstały nowe ekspozycje, m.in. sale fundatorów Kalwarii, sala Matki Bożej Kalwaryjskiej, wystawa prezentująca obchody 300-lecia powstania Kalwarii, sala misyjna. Zaplanowano także tematyczne ekspozycje czasowe dotyczące historii okresu powojennego na Podkarpaciu. W tym m.in. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku, Represje wobec wsi i ruchu ludowego w latach 1944-1956, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

- Kalwaria Pacławska to jest perła polskiej kultury. Perła, która jednocześnie uosabia przemiany tej kultury – też tragiczne zmiany, jakie przechodziliśmy. Ale przede wszystkim uosabia podstawowe rysy i fundamenty tej kultury. Mocne fundamenty związane – nieprzypadkowo – z chrześcijaństwem. Dzięki nim jesteśmy bardziej otwarci na inne nurty, które nas wzbogacają, i to sprawia, że polska kultura jest tak wyjątkowa – podkreślił prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabytkowe obiekty klasztorne i kaplice w Kalwarii Pacławskiej zyskały nowy blask [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto