Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Perła Podkarpacia nad rzeką San [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Historia wzgórza zamkowego w Przemyślu sięga czasów VII wieku – tak podaje Mieczysław Orłowicz w swoim przewodniku po Przemyślu i okolicy. Badania archeologiczne potwierdzają istnienie w tym miejscu grodu z przełomu IX i X wieku.

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu jest jednym z najcenniejszych pomników architektury w tym mieście, a jednocześnie charakterystycznym elementem pejzażu miejskiego.

Jak wyglądał gród w Przemyślu

Była to budowla drewniano-ziemna. Zabudowania wewnątrz grodowe stanowiły chaty typu ziemianek i półziemianek, a całość otoczona była wałem ziemnym konstrukcji skrzyniowej, którego korona uzbrojona była palisadą.

W obrębie grodu za czasów Bolesława Chrobrego powstały pierwsze murowane budowle w Przemyślu w postaci palacjum i powiązanej z nim rotundy. Palacjum to siedziba władcy świeckiego, a rotunda kaplica grodowa. Przemyski gród został przebudowany na zamek obronny. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego po 1340 roku na wzgórzu zamkowym w miejscu drewniano ziemnego grodu powstaje murowany zamek obronny. Zamek skomponowany w czworobok z czterema basztami i bramą wjazdową.

Następną przebudowę zamku prowadził król Zygmunt Stary. To on polecił staroście przemyskiemu Piotrowi Kmicie przebudowę gotyckiego zamku obronnego w nowoczesne jak na owe czasy wczesnorenesansowe castrum obronne. Wtedy zamek składał się z dwóch części: zamku górnego i przylegającego do niego zamku dolnego, który również posiadał swoje fortyfikacje w postaci wału ziemnego i drewnianego parkanu.

Kolejną przebudowę prowadził właściciel pobliskiego Krasiczyna – Marcin Krasicki. Wtedy w latach 1613-1631 powstaje nowa rezydencja magnacka. Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski.

Warto wejść na baszty i do lochów

Zamek Kazimierzowski jest siedzibą najstarszego teatru amatorskiego w Polsce. Będą w tym miejscu warto wejść na baszty zamku: na północną, z której rozciąga się widok w kierunku Zasania, i basztę wschodnią, z której widać doskonale śródmieść.

Kiedy wchodzimy do baszty północnej możemy zejść do podziemi, gdzie możemy obejrzeć tzw. lapidarium, w którym zgromadzone są elementy kamienne wydobyte podczas badań archeologicznych świadczące o historii tego miejsca.

W baszcie wschodniej urządzone zostały lochy zamkowe z replikami urządzeń do zadawania tortur i śmierci.

W baszcie zachodniej znajduje się sala poświęcona królowi Kazimierzowi Wielkiemu, bo zamek potocznie nazywany jest Zamkiem Kazimierzowskim. W podziemiach tej baszty możemy obejrzeć makiety grodu i zamku, palacjum i jednego z obiektów, który niedawno został odtworzony – tzw. cerkwi Wołodara.

Zamek Kazimierzowski - bilety, cennik

Zamek można zwiedzać codziennie od godz. 10 do 18. Cena biletu: 8 zł (ulgowy 5 zł). Dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) istnieje możliwość zwiedzania Zamku Kazimierzowskiego z przewodnikiem po wcześniejszym uzgodnieniu daty i godziny - koszt to 30 zł. Kontakt z zamkowym przewodnikiem pod nr tel. 690 992 525.

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Gospodarzem Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, najmłodsza w naszym mieście instytucja kultury. Powołana została 1 stycznia 2005 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Przemyślu. Zamek Kazimierzowski to główna siedziba PCKiN ZAMEK. Tutaj realizowane są stojące na wysokim poziomie, wciąż nowe propozycje kulturalne. Tutaj również znajduje się gabinet dyrektora, sekretariat, dział organizacji Imprez oraz dział administracji i obsługi. Ostatnie prace remontowo-rewitalizacyjne zabudowań Zamku Kazimierzowskiego oraz rearanżacji sali widowiskowej trwały od 11 lipca 2011 roku do końca grudnia 2012 roku. Oficjalne, wielkie otwarcie Zamku nastąpiło 22 marca 2013 roku spektaklem Dialog poezji i muzyki „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II i „Traktat teologiczny” Czesława Miłosza.

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Perła Podkarpacia nad rzek...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto