Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapalili znicz wywiezionym na Syberię

Redakcja
13 lutego w Przemyślu odbyła się akcja "Zapal znicz wywiezionym", upamiętniająca pierwszą deportację obywateli Polski na Syberię, która miała miejsce 10 lutego 1940 roku.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele p.w. Świętej Trójcy Mszą św. w intencji Sybiraków, podczas której homilię do licznie zgromadzonych wygłosił proboszcz parafii ksiądz Jan Mazurek. W kazaniu skupił się na zasadach zawartych w Dekalogu, które powinny być głównym życiowym drogowskazem, wyznacznikiem w ziemskiej wędrówce.

Po eucharystii złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary stalinizmu zesłane na zagładę, pomordowane i zmarłe na „nieludzkiej ziemi”.
Następnie obchody przeniosły się na rampę kolejową stacji Przemyśl – Bakończyce, gdzie zapłonęły znicze ułożone w barwach polskiej flagi, upamiętniające tych, którzy wyrwani o świcie ze snu przez NKWD zostali aresztowani i deportowani w głąb ZSRR

W uroczystościach zorganizowanych przez Związek Sybiraków – Oddział w Przemyślu, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. wzięli udział m.in. Sybiracy, Kresowianie, a członkowie PSRH wystąpili w mundurach Wojska Polska z okresu II RP oraz partyzanckich.

Akcja "Zapal znicz wywiezionym” odbyła się na stacji kolejowej na Bakończycach, gdyż była ona jedną z tych na której Sowieci pakowali obywateli Polski do bydlęcych wagonów i wywozili na nieludzką ziemię syberyjskiej tajgi i stepów Kazachstanu.

W latach 1940 – 1941 władze ZSRR przeprowadziły cztery wielkie wywózki ze wschodniej Polski (w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 oraz w maju i czerwcu 1941), oficjalnie nazywane „przesiedleniem”. Władze radzieckie chciały w ten sposób usunąć z przedwojennych wschodnich terenów Polski wszystkich ludzi uznanych za „niebezpiecznych” dla Sowietów. Według różnych szacunków, podczas czterech masowych deportacji, zesłano od ponad 300 000, co zostało udokumentowane, do 1 300 000 osób. Kilkanaście tysięcy zmarło wskutek epidemii, chorób, głodu i wycieńczenia spowodowanego pracą ponad siły. Tylko nielicznym udało się przeżyć i wrócić po wojnie do kraju.

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto