Zaproponowane warianty zachodniej obwodnicy Przemyśla budzą dużo kontrowersji

Łukasz Solski
Łukasz Solski
123RF
W Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyło się spotkanie konsultacyjne z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z mieszkańcami miasta w sprawie przebiegu zachodniej obwodnicy miasta. Pojawia się strach przed utratą domów, działek oraz stratami na wartości nieruchomości, w związku z planowaną inwestycją, która ma przebiegać m.in. przez osiedle Lipowica, ul. Węgierską, dalej w pobliżu ul. Rosłońskiego oraz Kruchel Wielki.

Kilka wariantów przebiegu zachodniej obwodnicy Przemyśla

Opracowanych zostało kilka wariantów przebiegu zachodniej obwodnicy Przemyśla:

  • wariant 1 - droga będzie przebiegać przez gminy Pawłosiów, Roźwienica, Chłopice, Rokietnica, Żurawica, Przemyśl,
  • wariant 1A - droga będzie przebiegać przez gminę Przemyśl, miasto Przemyśl i gminę Krasiczyn,
  • wariant 1B - droga będzie przebiegać przez gminę Przemyśl, gminę Krasiczyn, miasto Przemyśl, gminę Medyka,
  • wariant 2 - droga będzie przebiegać przez gminę Radymno, gminę Orły, gminę Żurawica, gminę Przemyśl, miasto Przemyśl,
  • wariant 2A - droga będzie przebiegać przez miasto Przemyśl, gminę Przemyśl, gminę Krasiczyn,
  • wariant 2B - droga będzie przebiegać przez miasto Przemyśl, gminę Przemyśl, gminę Krasiczyn, gminę Medyka,
  • wariant 3 - droga będzie przebiegać przez gminę Żurawica, gminę Przemyśl, miasto Przemyśl,
  • wariant 3A - droga będzie przebiegać przez miasto Przemyśl i gminę Przemyśl,
  • wariant 3B - droga będzie przebiegać przez miasto Przemyśl, gminę Przemyśl, gminę Krasiczyn, gminę Medyka,
  • wariant 4 - droga będzie przebiegać przez gminę Krasiczyn, miasto Przemyśl, gminę Przemyśl, gminę Żurawica, gminę Medyka.

Petycję do GDDKiA ws. zachodniej obwodnicy Przemyśla przygotował Komitet Społeczny "Lipowica – Obwodnica".

- Podstawowym zadaniem obwodnicy jest ominięcie obszaru miejskiego, tak aby ruch tranzytowy był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Proponowane warianty 2, 3 i 4 obwodnicy przebiegają w poprzek osiedla domów jednorodzinnych. Budowa obwodnicy w tej lokalizacji sprawi, że wielu mieszkańców będzie mieć ją bardzo blisko istniejących już domów, co zdecydowanie stanie się uciążliwe. Miasto kończy się zaledwie kilkaset metrów dalej, a planowana trasa wariantu I omija wszelkie zabudowania i związaną z nimi infrastrukturę dodatkową, w tym ścieżki rowerowe, trasy piesze, mniejsze ciągi komunikacyjne itp. Dodatkowo obwodnica w wariancie 1 jest oddzielona lasem od najbliższych zabudowań, co stanowi naturalną barierę od hałasu przejeżdżających samochodów. Niestety brak tego w propozycjach 2, 3 i 4 - wręcz przeciwnie, w całości odcinka miejskiego Lipowica biegnie wzdłuż zabudowań jedno i wielorodzinnych. Przecięcie z ulicą Wysockiego będzie sąsiadowało z blokami mieszkalnymi oraz nowopowstałymi osiedlami domów jednorodzinnych. Przecięcie z ulicą Wołodyjowskiego sąsiaduje z domami jednorodzinnymi, planowanymi inwestycjami budowlanymi i działkami zakupionymi w celach budowlanych. Obwodnica w wariancie 1 mniej ingeruje w skupiska ludzkie

- uważa Elżbieta Gaweł, która reprezentuje mieszkańców dzielnicy Lipowica.

Różne warianty budowy zachodniej obwodnicy Przemyśla.

Powstało kilka wariantów przebiegu zachodniej obwodnicy Prze...

Stop obwodnicy w gminie Krasiczyn

Swoją petycję przygotowali także mieszkańcy gminy Krasiczyn.

- Zachodnie obwodnica Przemyśla przebiegająca przez Gminę Krasiczyn (warianty 1b, 2b, 3b) to rażące naruszenie przepisów prawa. Zgodnie z nim można prowadzić inwestycje na terenie Natura 2000 pod warunkiem, że nie ma innych możliwości. W przypadku obwodnicy Przemyśla te możliwości są, dlatego też rekonemdujemy trasy 2a oraz 4. Warianty 1b, 2b i 3b są najgorszym wyborem ze względów ekonomicznych, środowiskowych, transportowo-ruchowych i przestrzenno-społecznych

- czytamy.

Pod koniec września zostanie przedstawiony raport z konsultacji. W marcu 2022 roku ruszy II etap akcji informacyjnej, w ramach którego zostaną przedstawione trzy warianty uwzględniające opinie mieszkańców oraz szczegółowe analizy.

Na rok 2029 planowane jest oddanie drogi do użytku.

Nowa, zachodnia obwodnica Przemyśla

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla zachodniej obwodnicy Przemyśla w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Obwodnica Przemyśla to nowe zadania, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Inwestycja obejmie swoim zakresem powstanie nowych odcinków dróg krajowych klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) wraz ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi (ronda), odcinkami dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska, a także urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie