Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zły stan psychiczny uchodźców z Ukrainy. Większość cierpi na zaburzenia wywołane stresem traumatycznym

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Większość ukraińskich uchodźców chce wracać do domu po zakończeniu wojny.
Większość ukraińskich uchodźców chce wracać do domu po zakończeniu wojny. Polska Press
Według pierwszego internetowego badania ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce zdecydowana ich większość chce wracać do kraju. Większość cierpi na zaburzenia wywołane stresem traumatycznym.

Internetową ankietę na ponad 700-osobowej próbie badawczej, także z terenu Podkarpacia, przeprowadził zespół polskich i ukraińskich naukowców skupionych w Interdyscyplinarnym Laboratorium Badań Wojny na Ukrainie przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Badaniami kierował socjolog dr hab. Piotr Długosz, z którego inicjatywy powstało Laboratorium. Piotr Długosz przez lata pracował na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Jedno z pytań dotyczyło planów na przyszłość. Uchodźcy najczęściej odpowiadali, iż wrócą szybko na Ukrainę, jak tylko zakończy się wojna (41 proc.). Część zamierza zostać w Polsce na stałe (17 proc.). Polskie obywatelstwo planuje uzyskać tylko 2 proc.

Respondenci chcący wracać na Ukrainę, mówią, że tam jest ich dom, rodzina, ojczyzna, że życie w Polsce jest drogie i należy się liczyć z wynajęciem domu, mieszkania na około rok; dodają też, że nie ma pracy.

Dlaczego tylu uchodźców z Ukrainy przyjechało do Polski?

Uchodźcy pytani, dlaczego wybrali Polskę na główny kraj migracji, najczęściej odpowiadali, iż mieli tutaj rodzinę i znajomych (44 proc.). Polska jest krajem bliskim pod względem kulturowym oraz językowym (42 proc.), szybko można się przedostać do nas z Ukrainy (25 proc.), z naszego kraju mają też blisko do domu na Ukrainie (24 proc.).

Uchodźcy najczęściej sami wynajmują sobie mieszkania, domy, płacąc za nie (28 proc.), ewentualnie mieszkają w lokalach, które ktoś opłaca za nich (16 proc). Część zamieszkuje z polskimi rodzinami (17 proc.), bądź też u swoich krewnych z Ukrainy, którzy wcześniej przyjechali do Polski (12 proc.).

Wojna na Ukrainie. Naukowcy zbadali poziom traumy wojennej u uchodźców

U badanych zmierzono poziom traumy wojennej. Większość uchodźców cierpi na zaburzenia wywołane stresem traumatycznym wynikającym z zagrożenia życia (76 proc.), a dystres psychologiczny, czyli psychosomatyczne przeciążenie organizmu spowodowane przewlekłym oddziaływaniem niekorzystnych czynników środowiskowych zaobserwowano u połowy badanych.

Większość badanych respondentów to kobiety (97 proc.), średnia wieku 36 lat. 76 proc. ma wykształcenie wyższe (76 proc.). Większość z nich swój materialny poziom życia na Ukrainie przed wybuchem wojny oceniło dobrze.

Sondaż był prowadzony od 15 kwietnia do 10 maja. Ankieta była rozprowadzana za pomocą sieci społecznościowych wśród uchodźców. Do analizy zakwalifikowano 737 prawidłowo wypełnione ankiety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zły stan psychiczny uchodźców z Ukrainy. Większość cierpi na zaburzenia wywołane stresem traumatycznym - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto