Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żurawica. Żołnierze Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej odebrali broń [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
FB/1. Batalion Czołgów
W 1. Batalionie Czołgów w Żurawicy odbyło się uroczyste wręczenie broni nowoprzybyłym ochotnikom Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Akt wręczenia broni jest ogromnym zaszczytem i symbolem gotowości do obrony ojczyzny oraz godnego reprezentowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Przed elewami intensywne szkolenie, które zakończy się egzaminem sprawdzającym wiedzę i żołnierskie umiejętności, a uhonorowaniem będzie uroczysta przysięga.

4560 złotych miesięcznego wynagrodzenia od pierwszego dnia służby w wojsku

W celu złożenia wniosku do każdego rodzaju służby wojskowej, nie tylko dobrowolnej zasadniczej, ale też terytorialnej oraz rezerwy aktywnej ochotnik powinien udać się do wybranego Wojskowego Centrum Rekrutacji (byłe Wojskowe Komendy Uzupełnień). W województwie podkarpackim WCR mieszczą się w Jarosławiu, Jaśle, Mielcu, Nisku, Rzeszowie i Sanoku. Kandydat może udać się do dowolnego WCR, gdzie jest mu najbliżej.

Warunki rekrutacji do dobrowolnej służby w wojsku są następujące:

  • wiek minimum 18 lat,
  • polskie obywatelstwo,
  • niekaralność za przestępstwo umyślne,
  • zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby wojskowej,
  • nieposzlakowana opinia.

Można też kontaktować się z wojskowymi rekruterami za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na specjalną infolinię +48 800 180 110.

Nowy rodzaj służby ma zwiększyć liczebność Wojska Polskiego do 300 tys. żołnierzy (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów) oraz budować jego rezerwy.

Ochotnikom dobrowolnej służby zasadniczej przysługuje 4560 zł podczas szkolenia, a także:

  • prawo do urlopu wypoczynkowego,
  • możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska).

Na czas służby ochotnicy mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Mogą też wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia oraz przerwać służbę w dowolnym momencie.

Żurawica. Żołnierze Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto