Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia nauczycieli ze względu na niż demograficzny? Wiceminister odpowiada na interpelację w tej sprawie. MEiN szykuje wsparcie osłonowe

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Nauczycielom grożą zwolnienia? Redukcja etatów to tylko jeden z możliwych scenariuszy. W kolejnych latach będzie mniejsze zapotrzebowanie na pedagogów w szkołach, bo będzie mniej uczniów.
Nauczycielom grożą zwolnienia? Redukcja etatów to tylko jeden z możliwych scenariuszy. W kolejnych latach będzie mniejsze zapotrzebowanie na pedagogów w szkołach, bo będzie mniej uczniów. 123rf.com
Zwolenia nauczycieli w najbliższych latach to już fakt? Tuż przed końcem roku 2022 szef Ministerstwa Edukacji i Nauki powiedział, że w ciągu 2-3 lat zapotrzebowanie na nauczycieli w szkołach będzie niższe. Sugerował, że konieczne będzie zwolnienie nawet 100 tysięcy pracowników oświaty. Do resortu wpłynęła interpelacja poselska odnosząca się do wypowiedzi ministra. Odpowiedział na nią wiceszef resortu Dariusz Piontkowski.

Spis treści

Zwolnienia nauczycieli rozwiązaniem na niż demograficzny?

Wspomniane wypowiedzi ministra Czarnka wzbudziły niepokój „wśród nauczycieli związków zawodowych czy osób od lat zajmujących się oświatą”, zaznaczyła autorka interpelacji Aleksandra Gajewska.

- Powiedział pan, że w perspektywie 2-3 lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli - czytamy w interpelacji. Te słowa posłanka skonfrontowała z wypowiedzią Marka Wójcika ze Związku Miast Polskich, według którego „zagrożenie niżem demograficznym jest, ale w perspektywie 10-15 lat”.

W piśmie posłanka zwraca się z prośbą o odpowiedź na kilka pytań, m.in. na to, jakie działania zamierza podjąć ministerstwo, aby zachęcić absolwentów kierunków pedagogicznych do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela?

Odpowiedzi udzielił wiceminister resortu edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Według niego nie ulega wątpliwości, że za kilka lat nastąpi znaczne zmniejszenie uczniów w szkołach ponadpodstawowych, a także w przedszkolach.

Za kilka lat uczniów w szkołach będzie mniej. Oto przyczyny

Wiceminister w swojej odpowiedzi potwierdza, że niż demograficzny wpłynie na ilość uczniów w szkole.

- Uwzględniając trendy w zakresie urodzeń dzieci z lat wcześniejszych, nie ulega wątpliwości, że w konsekwencji za kilka lat nastąpi znaczne zmniejszenie się liczby uczniów w szkołach ponadpodstawowych oraz dzieci w wychowaniu przedszkolnym. W pierwszym okresie (już od roku szk. 2023/2024) należy zakładać, że będzie stopniowo zmniejszać się liczba dzieci w placówkach wychowania przedszkolnego, a więc spadać zapotrzebowanie na etaty nauczycieli – wyjaśnia wiceminister.

Dalej Pionkowski podaje, że według szacunków pomiędzy rokiem szkolnym 2022/2023 a 2030/2031 liczba dzieci w wychowaniu przedszkolnym zmniejszy się o 322 tys., tj. o 22 proc. Od roku szkolnego 2027/2028 liczba uczniów szkół podstawowych będzie dalej się zmniejszać, o ok. 169 tys. w ciągu 4 lat.

- Największy spadek liczby uczniów w szkołach ponadpodstawowych w stosunku do roku szk. 2023/2024 będzie widoczny w roku szkolnym 2027/2028. Liczba uczniów wyniesie wówczas ok. 1,5 mln, co oznacza spadek liczby uczniów szkół ponadpodstawowych względem roku szkolnego 2023/2024 o ok. 16 proc. (280 tys. uczniów mniej) – czytamy w odpowiedzi na poselską interpelację.

Zapotrzebowanie na nauczycieli w szkołach wynika z wielu czynników

Jak na wstępie swojej odpowiedzi wyjaśnia wiceminister, na liczbę potrzebnych w przyszłości nauczycieli mają wpływ m.in.

  • spadek liczby urodzeń,
  • wpływ reform strukturalnych w systemie oświaty,
  • liczba szkół,
  • fluktuacje w liczbie uczniów przechodzących przez poszczególne etapy edukacji,
  • zmiany w podstawach programowych i ramowych planach nauczania.

Dostosowania kadrowe w szkołach nie są decyzją ministra, a wynikają z polityki samorządowej.

- Należy podkreślić, że zapotrzebowanie na określoną liczbę nauczycieli w obrębie konkretnych jednostek samorządu terytorialnego zależy od lokalnej polityki oświatowej prowadzonej przez te samorządy, wyrażającej się sposobem organizacji edukacji – np. organizacji sieci szkolnej, wielkości szkół, liczebności oddziałów szkolnych, oferty dodatkowych zajęć dla uczniów, zapewnienia wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów - dodaje wiceminister MEiN.

Czy będą masowe zwolnienia nauczycieli? MEiN szykuje rozwiązania

W odpowiedzi na interpelację wiceminister informuje, że „przewidując zmniejszenie zapotrzebowania na nauczycieli, minister podejmuje działania na rzecz rozwiązań osłonowych dla nauczycieli, którzy w przyszłości mogą nie znaleźć zatrudnienia”.

W planach jest m.in. zaprojektowanie przepisów rozszerzających uprawnienia do tzw. emerytury nauczycielskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwolnienia nauczycieli ze względu na niż demograficzny? Wiceminister odpowiada na interpelację w tej sprawie. MEiN szykuje wsparcie osłonowe - Strefa Edukacji

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto