Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Artystyczna oraz Warsztaty Rękodzielnicze w Kańczudze [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
19 lipca w Restauracji 4 U w Kańczudze z inicjatywy Mirosława Hajnosza – Przewodniczącego Zarządu Osiedla Parkowe oraz Fundacji Misji Obywatelskiej współorganizatorów wydarzenia w ramach projektu pt. „Uniwersytet ludowy – o tradycji i o przyszłości” – odbyły się warsztaty z rękodzieła i malarstwa artystycznego, połączone z wystawą artystyczną szkiców i rysunków obiektów zabytkowych oraz seminarium tematyczne dotyczące zagadnień związanych z budżetem obywatelskim.

W ramach wydarzenia obecni uczestnicy obejrzeli bardzo ciekawą wystawę szkiców i rysunków obiektów sakralnych i zabytkowych wystawioną przez lokalnego Artystę Marcina Sobczaka – Szkice z Podkarpacia. Pośród jego prac można było zobaczyć m.in. Zabytkowy Pałac Kellermanów w Żuklinie, Zabytkowy Budynek Stacji Kolei Wąskotorowej w Kańczudze, Kościół Parafialny w Kańczudze, Kapliczkę Matki Bożej w Żuklinie czy wnętrze Kańczuckich Lochów wykonane według pomysłu artysty.

Następnie podczas zajęć z warsztatów rękodzielniczych i malarstwa, które poprowadziły Panie Ewa Kmiecik i Lucyna Morawska z Koła Gospodyń Miejskich i Wiejskich w Kańczudze uczestnicy wydarzenia mieli m.in. możliwość zapoznania się z techniką malowania na płótnie z wykorzystaniem serwetek czy metodę decoupage.

Ważnym aspektem był również wykład dotyczący Budżetu Obywatelskiego, który jako popularny mechanizm partycypacji obywatelskiej w Polsce, polega na tym, że o wydatkowaniu części budżetu miasta lub gminy decydują jego mieszkańcy. Proces decyzyjny składa się z dwóch podstawowych etapów, w pierwszej kolejności mieszkańcy mogą zaproponować projekty, na co przeznaczyć pieniądze. W drugim etapie – mieszkańcy głosują, które projekty będą zrealizowane. Projekt - Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030. Komitet do spraw Pożytku Publicznego

Warto nadmienić, że projekt Uniwersytet Ludowy – o tradycji i o przyszłości to platforma edukacyjna kilkuset dorosłych Polaków, której głównym celem jest edukacja w formie grundtvigiańskich metod umożliwiających rozwój osobisty i społeczności lokalnych oddanych zachowaniu oraz przekazywaniu tradycji i dziedzictwa narodowego. Projekt składa się z seminariów, wywiadów, wyjazdów tematycznych, a także przewodnika po ciekawych miejscach województwa podkarpackiego i małopolskiego.

Dotychczas współorganizatorzy realizowali wydarzenia m.in. w miejscowościach takich jak Kańczuga, Biecz, Iwonicz-Zdrój, Hyżne, Jarosław, czy Sędziszów Małopolski.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przeworsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto