Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 najpopularniejszych imion dla chłopców w Polsce. Najnowsze dane obejmujące cały 2022 rok [RANKING]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Cyfryzacja KPRM podała najnowsze dane dotyczące najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce w całym 2022 roku.
Cyfryzacja KPRM podała najnowsze dane dotyczące najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce w całym 2022 roku. Pixabay
Jakie imiona rodzice najczęściej nadawali nowo narodzonym chłopcom w Polsce? Najnowsze dane obejmujące cały 2022 rok opublikowała Cyfryzacja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Urzędnicy wyjaśniają również, czym rodzice w Polsce kierują się przy nadawaniu drugich imion dla swoich dzieci.

Nasze zestawienie obejmuje imiona najczęściej nadawane chłopcom w Polsce, w całym 2022 roku. Oparty jest o najnowsze zestawienie Cyfryzacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i obejmuje pierwsze (obowiązkowe) imię dla dziecka.

Posiadanie drugiego imienia nie jest obowiązkowe w naszym kraju, część osób zadowala się tylko jednym. Jednak zgodnie z tradycją, niektórzy rodzice nadają swojemu dziecko również drugie imię, które obok pierwszego figuruje w oficjalnych dokumentach.

- Dawniej drugie imię nadawano, by chronić drugą duszę dziecka przed siłami nieczystymi. Święty patron miał jej w tym pomóc - informuje Cyfryzacja KPRM.

Dzisiaj wśród drugich imion królują:

 • chłopięce:

  • Jan,
  • Piotr,
  • Józef,
 • dziewczęce:

  • Maria,
  • Anna,
  • Zofia.

Prawo o cywilne dokładnie określa liczbę imion, które można nadać polskich obywatelom. Dozwolone są maksymalnie dwa. Wyjątek stanowią jedynie dzieci cudzoziemców zamieszkujących w Polsce lub urodzone w rodzinach mieszanych, których opiekunowie pochodzą z kraju, w którym istnieje tradycja nadawanie większej ilości imion.

Tradycyjnie trzecie imię (lub drugie, jeśli ktoś wcześniej posiadał tylko jedno) nadawane jest w Kościele podczas uroczystości bierzmowania. To jedyne imię, które wybieramy sobie sami. Nie występuje ona jednak w cywilnych dokumentach. Imiona do bierzmowania i tradycja ich nadawania wywodzą się z Nowego Testamentu. Jezus często nadawał nowe imiona swoim uczniom, jak np. Szymonowi, który otrzymał imię Piotr.

Najpopularniejsze imiona nadawane chłopcom w 2022 roku:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: 30 najpopularniejszych imion dla chłopców w Polsce. Najnowsze dane obejmujące cały 2022 rok [RANKING] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto