Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aplikacja mObywatel tak samo ważna, jak tradycyjne dokumenty

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W większości sytuacji dokumenty w aplikacji mObywatel będą honorowane na równi z tradycyjnymi.
W większości sytuacji dokumenty w aplikacji mObywatel będą honorowane na równi z tradycyjnymi. Archiwum
Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Nowe przepisy zrównują dokumenty zawarte w aplikacji z tradycyjnymi.

Aplikacja mObywatel to dokument w formie cyfrowej, zawierający dane z dowodu osobistego (Rejestr Dowodów Osobistych) i Rejestru PESEL. Możemy ją za darmo zainstalować na smartfonach.

Jest o tyle wygodna, że oprócz dowodu osobistego mogą znajdować się na niej inne dokumenty. M.in. recepty, które mamy do wykupienia, prawo jazdy, dane naszego samochodu, legitymacja studencka, czy emeryta. Możemy dodać inne dokumenty albo za jej pomocą złożyć urzędowy wniosek.

Jeszcze do niedawna aplikacja była wygodnych rozwiązaniem, chociaż nie wystarczającym. Funkcjonariusz lub urzędnik mógł poprosić nas o pokazanie fizycznego dokumentu, papierowego lub plastikowego. Teraz to się zmieni.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Zrównuje ona dokumenty zawarte w aplikacji z dokumentami tradycyjnymi.

- Korzystanie z aplikacji mObywatel, podobnie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel - informuje Kancelaria Prezydenta RP.

Kancelaria prezydenta podała w informacji o podpisaniu ustawy, że jej celem jest "kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji".

Podstawowym obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie „dokument mObywatel” - wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość osoby.

Zapisy ustawy mają upowszechnić korzystanie z mLegitymacji przez uczniów i studentów. Ustawa stwarza też możliwość, by jednostki samorządu terytorialnego, organizacje zawodowe, zrzeszenia, związki sportowe mogły prowadzić ewidencję, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli.

- W aplikacji mObywatel udostępniane są usługi skierowane do kierowców, właścicieli pojazdów - mPrawo Jazdy, Punkty Karne, mPojazd. W przyszłości jest rozważane udostępnianie kolejnych usług, w zależności od zidentyfikowanych potrzeb - twierszi prezydencka kancelaria.

Jednym z celów ustawy jest też umożliwienie dokonywania płatności w aplikacji mObywatel w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne. Przepisy podpisane przez prezydenta mają też ułatwić poświadczanie prawa osób niepełnosprawnych do ulg i zniżek poprzez mobilną legitymację osoby niepełnosprawnej.

Ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach i wejdzie w życie co do zasady po 14 dniach od ogłoszenia.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 r. Elektronicznych dokumentów nie będzie można użyć przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o zwrocie podatku, dofinansowaniu z gminy, decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aplikacja mObywatel tak samo ważna, jak tradycyjne dokumenty - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto